Co způsobuje papilomy na těle?

Papilomy na lidském těle jsou zcela běžné. Takové formace přinášejí ženě nebo muži mnoho nepohodlí a také způsobují zdravotní problémy. Papilomy jsou benigní typ nádoru. Vznikají útvary dlaždicového epitelu, které se mohou objevit v celém těle.

Hlavní typy formací

důvody pro výskyt papilomů na lidském těle

Dnes medicína zná více než 100 typů papilomů, ale v lidském těle se nejčastěji vyvíjejí následující typy:

  1. Jednoduché.Vzhled papilomů na těle začíná rukama. Právě na nich se vyskytují malé těsnění. V počátečních fázích vzdělávání nezpůsobují velké nepohodlí, ale v průběhu času se u člověka mohou vyvinout vážné zdravotní problémy. Je důležité včasné doporučení specialistovi, protože papilomy vyžadují okamžitou léčbu.
  2. Plantární typ.Takové útvary se objevují ve formě zaoblených výrůstků s hrubou strukturou. Vývoj papilomů na těle začíná od nohou. Nejčastěji se člověku zdá, že se jedná o obyčejné kuří oka, takže kontakt s odborníkem není povinný, ale není tomu tak. Pokud pocítíte silné svědění, olupování nebo bolest, měli byste okamžitě navštívit lékaře.
  3. Plochý pohled.Tyto útvary mají hranatý tvar a mohou se objevit kdekoli na těle. Výskyt výrůstků je doprovázen silným svěděním, zánětem kůže v okolí poškozené oblasti.
  4. Filiformní papilomy.Útvary jsou hrbolaté, asi 6 mm dlouhé. Postupem času mohou růst malé výrůstky, což by mělo člověka upozornit. Starší lidé jsou nejčastěji náchylní k těmto projevům.
  5. Genitální bradavice.Takové útvary na lidském těle se mohou objevit po pohlavním styku. Jsou nebezpečným typem patologie, a proto vyžadují okamžitou léčbu. Místem lokalizace jsou genitálie.
přenos lidského papilomaviru

Všechny výše uvedené typy papilomů vyžadují lékařské vyšetření a pečlivé ošetření. Některé z nich mohou být obzvláště nebezpečné pro lidské zdraví, proto neodkládejte návštěvu lékaře.

Nejčastěji se nemoc přenáší sexuálním kontaktem mezi zdravým člověkem a nositelem nemoci. Bylo vědecky prokázáno, že papilomy na těle se mohou objevit kontaktním způsobem. Důvodem je přítomnost mikrotrhlin nebo poškození kůže.

Novorozené děti, které mohly dostat virus od své matky, jsou ohroženy. Pokud dojde k infekci, dítě vyvine laryngeální papilomatózu.

Hlavní ovlivňující faktory

Příčiny papilomů mohou být zcela odlišné, vše závisí na životním stylu člověka a stavu těla. Oslabený imunitní systém nejčastěji působí jako provokátor nemoci. Výsledkem je, že se papilomy na těle objevují ve velkém počtu.

Konstantní stres a nadměrné namáhání je třeba připsat jiné příčině výskytu papilomu na pokožce. Do tohoto seznamu je také třeba zahrnout špatné návyky, protože nesprávný životní styl ovlivňuje stav těla.

Někdy lidé užívají silné léky, jako jsou antibiotika, po dlouhou dobu.

To ovlivňuje ztrátu ochranných funkcí těla a vyvolává výskyt papilomů na těle. Riziková skupina může zahrnovat muže a ženy, kteří jsou promiskuitní.

predisponující faktory pro výskyt papilomů

Častá změna partnerů vede k výskytu novotvarů na těle. Navíc při kontaktu s infikovanými partnery existuje riziko vzniku různých pohlavně přenosných nemocí a infekcí.

Veřejné lázně a sauny jsou dalším zdrojem viru.

Jak zacházet s papilomy poradí odborný lékař, který provede důkladné vyšetření a poté předepíše příslušné testy. Na základě získaných údajů lékař určí příčiny výskytu papilomů.

Hlavní příznaky nemoci

Papilomy na těle se neobjevují okamžitě, ale po nějaké době. Charakteristickým rysem viru je jeho asymptomatický průběh, který vylučuje možnost jeho detekce v raných fázích vývoje. Mnoho lidí si ani neuvědomuje přítomnost infekce. Prvním znakem je výskyt útvarů na břiše a poté - po celém těle. Když se takové papilomy vyskytnou, důvody jejich vzhledu zdaleka nejsou vždy zřejmé, proto byste se měli poradit s lékařem.

Šíření bradavic u mužů a žen začíná v částech těla, jako jsou ruce, prsty a obličej. O něco méně často vznikají formace v jiných oblastech.

Inkubační doba může být poměrně dlouhá: od 1 do 6 měsíců. Poté koncentrace viru v těle dosáhne své maximální úrovně a na těle se objevují papilomy, často ve velkém množství.

Fáze diagnostiky a léčby

Pokud se na lidském těle objeví spousta papilomů, měli byste okamžitě kontaktovat odborníka. V počátečních fázích diagnostiky je pacientovi přidělena řada testů.

jak se zbavit papilomu na těle

Na základě provedeného výzkumu bude lékař schopen zjistit, o čem mluví formace na konkrétní části těla, určit příčiny a léčbu onemocnění.

Jako další analýza je ženám předepsána biopsie reprodukčních orgánů. Takové vyšetření je nutné, pokud existuje podezření na vývoj maligního nádoru. I malé výrůstky vyžadují pečlivé prozkoumání.

Poté by měl lékař navrhnout, jak se zbavit bradavic, a předepsat vhodnou léčbu. Pokud se na těle objeví spousta papilomů, lze použít několik základních metod. Jedním z nejběžnějších je odstranění formací zmrazením. Problémová oblast je vystavena kapalnému dusíku.

Laserová terapie se používá k odstranění papilomů na zádech. Tato metoda je vhodná i pro jiné části těla, je naprosto bezpečná a bezbolestná.

Papilomy na těle lze léčit radiochirurgickým odstraněním. Pro tyto účely se používají vysokofrekvenční rádiové vlny.

Poslední a poměrně účinnou metodou je elektrokoagulace. K léčbě se používá elektrický proud. Doba trvání procedury závisí na počtu formací.

Co říkají papilomy na těle, může navrhnout pouze lékař. Útvary na zádech, tváři, rukou nebo prstech mohou být výsledkem nesprávného fungování těla, přítomnosti poruch v systémech a orgánech. Jak léčit nemoc můžete zjistit v lékařském zařízení. Abychom však mohli zvolit vhodnou terapii, je nutné stanovit důvody pro vznik formací.