Jak se přenáší lidský papilomavirus? Můžete se nakazit?

přenos lidského papilomaviru

Lidský papilomavirus (HPV) je velmi časté onemocnění, před nímž nejsou chráněny děti ani dospělí. Je docela snadné se touto infekcí nakazit, protože její buňky jsou kolem nás a po dlouhou dobu si zachovávají svoji životaschopnost bez nosiče.

Kromě toho se může nepozorovatelně usadit v lidském těle a projeví se až v určitém okamžiku. Po celou dobu je infikovaný objekt nositelem nemoci, a proto se HPV přenáší jak na lidi, kteří byli náhodou v jeho blízkosti, tak na členy jeho rodiny.

Papilomavirus je provokátorem onkologického vývoje

Téměř každý třetí člověk má na těle malé výrůstky, které se zpočátku zdají neškodné a neškodné. Když jsou takové neoplazmy nalezeny, první reakcí pacienta je jejich odtrhnutí nebo odstranění pomocí lidových metod.

Ve skutečnosti takové akce často způsobují nenapravitelné poškození zdraví, protože nesprávné odstranění papilomu může vyvolat aktivní proliferaci epiteliálních tkání. Právě ten přispívá k rychlému šíření HPV v těle a v některých případech dokonce způsobuje mutaci kožních buněk s následnou degenerací na rakovinový nádor.

K dnešnímu dni vědci rozdělili všechny typy papilomavirů do tří kategorií:

 • bezpečný;
 • nízko onkogenní;
 • vysoce onkogenní.

Tyto skupiny zahrnují určité typy onemocnění, které mají vlastní úroveň pravděpodobnosti transformace růstu na rakovinový nádor. Když virus s nízkou a vysokou onkogenicitou vstoupí do těla, pronikne do genomu epiteliálních buněk, což změní jejich strukturu a způsobí výskyt maligního nádoru. V takovém případě vyžaduje pacient okamžitou odbornou léčbu, protože pokud bude tento problém ignorován, vše může skončit smrtí. Nemá cenu se s nemocí vypořádat samostatně, protože bez pomoci odborníka ji stále nebude možné vyléčit.

Důležité!V lékařské praxi existují precedenty, když se zjistí, že pacient má bezpečnou formu papilomaviru, ale pod vlivem vnějších faktorů, častěji v důsledku mechanického poškození nahromadění, se papilomy stále degenerují do onkologie.

Jak se přenáší lidský papilomavirus

Všechny typy onemocnění, onkogenní a bezpečné, se šíří stejným způsobem. HPV lze přenášet jedním ze tří způsobů:

 • pohlavní styk s infikovanou osobou;
 • přenos infekce z matky na dítě během těhotenství (vertikální metoda);
 • přenos z domácnosti.

Zvyšuje pravděpodobnost nakažení nemocí, pokud je kůže poškozena. Prostřednictvím malých odřenin nebo škrábanců virové buňky rychle pronikají hluboko do kůže a začnou se šířit po celém těle. Následující faktory mohou navíc zvýšit pravděpodobnost infekce:

 • oslabení ochranných funkcí těla (sezónní nebo pooperační);
 • přítomnost intestinální dysbiózy nebo poruch normální mikroflóry v pochvě;
 • nedostatek vitamínů;
 • závislost na alkoholu;
 • pohlavně přenosné choroby, zejména kapavka, syfilis, trichomoniáza
 • cukrovka jakéhokoli typu;
 • exacerbace jakéhokoli chronického onemocnění;
 • těhotenství kdykoli;
 • časté stresové situace.

Navíc jsou nejvíce náchylní k infekci papilomavirem kuřáci „se zkušenostmi“ a také ženy užívající kombinované antikoncepční pilulky.

Sexuální přenos HPV

jak se můžete nakazit lidským papilomavirem

S oslabeným imunitním systémem je sex s nemocným člověkem stoprocentním způsobem, jak se nakazit infekcí lidským papilomavirem. Vzhledem k tak vysokému riziku přenosu původce choroby lékaři trvají na odmítnutí promiskuitního pohlavního styku a doporučují vstup do intimních vztahů pouze s prokázaným sexuálním partnerem.

Studie o povaze papilomaviru pomohly prokázat, že v téměř 75% případů je zdrojem infekce muž. To však neznamená, že většina infikovaných žen není distributorem HPV. Přítomnost vnějších příznaků onemocnění - genitální bradavice, které se nacházejí na sliznicích vnitřních orgánů, mohou zvýšit pravděpodobnost přenosu lidského papilomaviru ze ženy na muže. Navíc ani silná imunita není vždy schopna chránit před tímto typem infekce lidským papilomavirem.

Existuje názor, že onemocnění je možné zachytit pouze běžným pohlavním stykem (penetrací penisu do pochvy). Ale ve skutečnosti tomu tak není. Lékaři tvrdí, že buňky viru se šíří bez ohledu na to, jakým způsobem dochází k sexuálnímu kontaktu s nosičem. Může to být:

 • orální sex;
 • dotýkání se genitálií rukama;
 • anální sex;
 • pohlavní styk bez penetrace.

Kromě toho je virus obsažen ve slinách, takže HPV můžete dostat i pouhým polibkem.

Bude kondom chránit před chorobami?

Výrobci bariérové ​​antikoncepce tvrdí, že kondom je z 99% schopen zabránit infekci jakoukoli pohlavně přenosnou chorobou. To vyvolává zcela logickou otázku, funguje to s papilomavirem?

jak se chránit před lidským papilomavirem

HPV je jedinečná infekce, proti které neexistuje absolutní obrana. Proto ani kondom neposkytuje úplnou záruku, že infekce nebude přenášena z nosiče na zdravého člověka během pohlavního styku. To je způsobeno skutečností, že v infikovaném objektu jsou buňky viru po celé kůži a pokud si nasadíte kondom, papilomavirus se do těla nedostane kontaktem s genitáliemi, ale dotykem jiných částí těla.

To samozřejmě neznamená, že kondom je zbytečná metoda antikoncepce. Ačkoli nechrání před HPV, brání přenosu dalších závažnějších onemocnění a také předchází nechtěnému těhotenství.

Důležité!Za přítomnosti silné imunity je pravděpodobnost nákazy HPV během pohlavního styku prakticky nulová, lékaři však doporučují tuto možnost nevylučovat a přijímat další opatření, například pravidelně pít imunomodulační léky.

Metoda vertikální infekce

Vertikální způsob přenosu viru je infekce dítěte během vývoje plodu nebo při jeho průchodu porodními cestami.

Infekce se objevuje přibližně do šestého týdne těhotenství, v době, kdy dítě ještě nevytvořilo bronchioly a alveoly. V tomto okamžiku se u plodu začíná rozvíjet respirační papilomatóza. Pokud je při narození dítěte diagnostikována dušnost v důsledku růstu v dýchacích cestách, pak lékaři provedou chirurgický zákrok. V tomto případě je farmakoterapie k ničemu.

Pokud se nastávající matka nakazila papilomavirem po 6 týdnech těhotenství, může dojít k přenosu viru během porodu. Dítě ztrácí placentární ochranu a prochází porodními cestami, kde dochází k infekci.

léčba HPV u těhotných žen

Pokud je detekován lidský papilomavirus bez vnějších známek, lékaři předepisují ženě užívání imunostimulačních léků. Pokud má nastávající matka kondylomy na stěnách pochvy nebo děložního čípku, musí být odstraněny. Můžete to udělat pomocí:

lidský papilomavirus během těhotenství
 • laserová terapie;
 • elektrokoagulace;
 • zničení rádiových vln.

Ve zvláště závažném případě je pacientovi předepsána chirurgická operace. Tato metoda se používá pouze v případě, že novotvar přesahuje 5 cm nebo existuje podezření na onkologii.

S předem stanovenou diagnózou papilomaviru je těhotné ženě podán císařský řez. To je jediný způsob, jak chránit vaše dítě před infekcí.

Papilomavirus se velmi často objevuje po těhotenství. Důvodem bylo dočasné snížení ochranných funkcí těla. Při absenci výrůstků na stěnách pochvy nebo děložního čípku není předepsána žádná léčba. Obvykle po narození dítěte vnější příznaky HPV zmizí samy.

Domácí přenos viru

Když je papilomavirus diagnostikován u jedné osoby, lze s 90% jistotou říci, že již byl přenesen na všechny ostatní členy jeho rodiny. HPV můžete získat doma:

 • při nošení obuvi nebo oblečení nemocného;
 • při sdílení ručníků, žínek a jiných předmětů osobní hygieny;
 • slinami při použití nádobí nebo zubního kartáčku;
 • po použití jediného holicího strojku (největší riziko infekce, pokud je pokožka podřezána).

Další způsoby šíření infekce

Kromě všech uvedených způsobů přenosu papilomaviru je zcela možné zachytit původce onemocnění:

 • ve vaně, sauně nebo bazénu;
 • ve veřejné dopravě (hlavním místem akumulace virových buněk jsou zábradlí, sedadla, dveře);
 • při potřesení rukou s nemocným člověkem;
 • při použití výtahů, eskalátorů;
 • v nehtovém salonu (pokud nástroje nejsou dostatečně sterilizovány).

Není to tak dávno, co byly zveřejněny informace, že téměř 20% případů infekce lidským papilomavirem se vyskytuje během transfuze darované krve. Největším rizikem infekce je navíc personál nemocnic a klinik, kteří mohou při kontaktu s pacientem dýchat buňky nemoci. V tomto případě je lékařská maska ​​slabou metodou ochrany.

Očkování - zaručená bezpečnost proti HPV?

Mnoho lidí slyšelo o výhodách očkování proti lidskému papilomaviru, ale jen málo lidí ví, že ani tato metoda není zárukou úplné bezpečnosti před infekcí.

V současné době existují dva typy preventivních léků. Je chybou předpokládat, že chrání před všemi existujícími typy papilomaviru. Jejich složení pomáhá chránit se jen před několika typy HPV, což jsou typy náchylné k rakovině - 6, 11, 16, 18.