Odstranění bradavic: přehled metod a jejich účinnosti

odstranění bradavic na těle

Myšlenka na bradavice nevyvolává nejlepší asociace. I když bradavice nezpůsobují bolest, nesvědí a podobně, neustále vidět tyto výrůstky na různých částech těla může být opravdu nepříjemné. Kromě toho se tento problém může rozšířit dále do těla a člověk může infikovat ostatní. Proto je třeba bradavice včas odstranit. K odstranění těchto novotvarů však dochází podle jejích vlastních pravidel.

Bradavice je vada způsobená lidským papilomavirem. Musíte vědět, že tato nemoc neohrožuje život, ale způsobuje mnoho estetických problémů. Majitelé bradavic jsou nuceni maskovat vadu, vypořádat se s obavami o jejich vzhled. A někdy způsobují ne nejpříjemnější pocity. Proto je vhodné se problému jednou provždy zbavit, přestat se bát úsudku a neinfikovat lidi kolem.

Bradavice: kosmetická vada nebo vážný problém?

Bradavice jsou obecně mezi lidmi zcela běžné. Někteří je ignorují, nevidí nic hrozného. Ve skutečnosti výskyt těchto výrůstků charakterizuje imunitu majitele. Bradavice je benigní růst kůže způsobený typem lidského papilomaviru (HPV). Obecně je papilom poměrně častým onemocněním.

Důležité! Pravděpodobnost výskytu HPV nebo specifičnost průběhu onemocnění je spojena s imunitou a typem viru. Inkubace trvá až šest měsíců.

co je to bradavice

Můžete se nakazit pouhým dotykem nemocné kůže a interakcí s objekty obsahujícími virus - přivedla ji tam nemocná osoba. Jedná se o ručníky, mýdlo, manikúru, nářadí pro pedikúru, podlahu ve sportovní tělocvičně, vodu v bazénu atd. Pokud je kůže zraněna, šance na infekci je vyšší. Dalším faktorem infekce je nadměrné pocení.

Důležité! Bradavice se mohou šířit do blízkých tkáňových struktur. Jinými slovy, jediný novotvar na těle může dále vyvolat podobné problémy poblíž nebo jinde.

Někdy je obtížné určit, který novotvar je na těle, protože navenek je bradavice a krtek podobné. Hlavní rozdíl spočívá v povaze těchto problémů, z čehož vyplývá, že je třeba je různými způsoby napravit. Podle dermatovenerologky Svetlany Pilyavské, bradavice lze snadno zaměnit za visící krtky, seboroický keratom, červené krtky a některé další defekty.

Existuje několik typů virů, které způsobují tvorbu bradavic.

 1. Plantární bradavice jsou výsledkem HPV infekce typu 1, 2, 4.
 2. Vulgární papilomy, které se objevují hlavně na rukou. Jejich vznik je způsoben HPV typu 2 a 3.
 3. Plochý - HPP 3 typy.
 4. špičaté - 6 a 11 typů HPV.

Důležité! Pokud máte pochybnosti, zda je na pokožce krtek nebo bradavice, nemusíte se tuto vadu pokoušet odstranit sami - musíte navštívit lékaře. Dermální krtci jsou bez pigmentů a mají velmi odlišný vzhled. Bradavice se také liší, liší se tvarem a vzhledem povrchu.

Druhy bradavic

typy bradavic na lidském těle

Na základě umístění a celkového vzhledu bradavice lze určit následující klasifikaci.

 1. Ploché bradavice jsou kulaté, pevné uzliny, které nezpůsobují bolest. Průměr - od 0, 5 do 3 milimetrů. Někdy je tento problém téměř neviditelný a může zmizet sám o sobě, nebo může dokonale odolat jakýmkoli metodám korekce. „Oblíbená“ místa: obličej, hřbet ruky, někdy předloktí.
 2. Běžné bradavice se obvykle tvoří na ruce (prsty nebo hřbet ruky). I když se takový problém může vytvořit kdekoli. Bradavice je hustá, povrch drsný. Barva je téměř masová nebo šedivá. Průměr se pohybuje od 3 do 10 milimetrů.
 3. Plantární bradavice způsobuje významnou bolest a brání člověku v normální chůzi. Z názvu můžete předstírat, že místo lokalizace je zastávka. Barva je šedivá, v důsledku čehož bradavice připomíná kukuřici. Rozdíl je v tom, že první má ve středu pod vrstvami papilární výrůstky červeného odstínu. Problém se vytváří kvůli nesprávně vybrané obuvi nebo nadměrnému pocení nohou.
 4. Genitální bradavice se vyskytují v blízkosti genitálií. Často se tvoří ve skupinách a vyvolávají docela silnou bolest. V některých částech jsou velmi velké, v důsledku čehož bude člověk muset zažít neustálé nepohodlí.

Důležité! Navzdory všeobecné víře výrůstky na kůži, které se objevují ve stáří, nezávisí na HPV a nelze je nazvat bradavicemi. Tento nedostatek je typický pro lidi po padesáti. Horní část těchto novotvarů je mírně mastná, často černá.

Mohou se bradavice proměnit v rakovinu?

Bradavice se obvykle nevyvinou v rakovinu. Stojí za to znepokojovat, pokud je zjištěna vzácná forma HPV infekce kůže - epidermodysplasia verruciform. Může se zvrhnout na rakovinu kůže dlaždicových buněk, včetně invazivní.

mohou bradavice způsobit rakovinu

Existují situace, kdy bradavice rostou velmi rychle, jsou pokryty vředy, atypické a léčba nedává požadovaný účinek. Pak je nutná biopsie - během analýzy se odebere vzorek tkáně, aby se identifikovaly určité abnormality - zánětlivé procesy, rakovinné výrůstky atd.

Je důležité říci, že melanom nebo spinocelulární karcinom kůže mohou „předstírat“, že jsou bradavice - varují nás o tom zkušení lékaři. Některé typy HPV, které způsobují genitální bradavice, jsou klasifikovány jako vysoké riziko rakoviny. Jinými slovy, za určitých podmínek vyvolávají dysplazii, další vývoj rakoviny.

Důležité! Například rakovina děložního čípku je velmi častá kvůli aktivitě HPV s vysokým onkogenním rizikem.

Kdy byste měli přemýšlet o odstranění bradavice?

Bradavice většinou jejich majiteli nezpůsobují problémy, a proto lidé zřídka chodí k lékařům. Ačkoli existují příznaky, ve kterých byste měli zvážit odstranění této vady.

 1. Bolestivost při stisknutí nebo dotyku bradavice.
 2. Velmi rychlý růst bradavice, její změna barvy, krvácení v místě růstu.
 3. Rozměry jsou příliš velké.
 4. Velmi nápadná estetická vada.
 5. Infekční poškození jiných částí těla.

Potřebujete se vždy bradavic zbavit?

kdy odstranit bradavice

Bradavice může být odstraněna, pokud se člověk cítí nepříjemně, cítí se nepříjemně. Klienti obvykle požádají kosmetology, aby tuto vadu odstranili, pokud zasáhne oko nebo zasáhne do normálního života - od obličeje, krku, dekoltu, rukou, genitálií, chodidel.

Ze zdravotních důvodů může být vhodné odstranit bradavici. To se týká defektu lokalizovaného v podpaží, tříslech, pod prsy u žen, na genitáliích, v blízkosti konečníku.

Důležité! Je také nutné odstranit bradavici, která by se mohla náhodně poškodit - pokud je otřena podprsenkou, límcem oděvu nebo páskem kalhot.

Pokud je bradavice poškozená nebo se pravidelně zvlhčuje, může dojít k zánětu, otokům a zarudnutí. Problém je často nepohodlný a bolestivý. Bradavice se často zvětšují a rostou enormně. Pro zkušeného chirurga není těžké odstranit bradavici - udělá to rychle a efektivně. Procedura je navíc zcela bezpečná, proto je lepší bradavici odstranit z „nebezpečných“ míst.

Léčba bradavic

Obecně tyto novotvary nepředstavují hrozbu pro lidský život a zdraví. Někdy zmizí samy, bez vnějšího vlivu, ale může to trvat dlouho - od několika měsíců do několika let. Někteří lidé se proto rozhodnou vady okamžitě zbavit, jakmile se objeví, aby se necítili trapně a nedopatřením neinfikovali lidi v okolí.

Je třeba poznamenat, že zbavování se bradavic může být velmi obtížné. Někteří lidé dávají přednost lidovým lékům. Například pokud studujete internet, můžete najít způsob, jak léčit bradavice třezalkou tečkovanou: pár polévkových lžic drcené rostliny se zředí sklenicí vroucí vody. Musíte vypít půl sklenice třikrát denně půl hodiny před jídlem.

Důležité! Tento prostředek v kosmetologii skutečně pomáhá při čištění mastné pokožky, může léčit akné. Není však vždy možné tímto způsobem dosáhnout jakéhokoli účinku v boji proti bradavicím.

způsoby léčby bradavic

Dalším známým receptem je třepení bradavice dvakrát denně celandinovým mléčným džusem. Tato kapalina se získává odříznutím stonku z rostliny.

Lidové léky nezaručují léčbu, proto je lepší vyhledat pomoc od lékaře. Na klinice vám nejprve řeknou, zda existuje skutečná příležitost se vůbec zbavit konkrétní bradavice. K dnešnímu dni se problému můžete zbavit následujícími způsoby.

 1. Kryodestrukce nebo „kauterizace“ bradavice kapalným dusíkem. To je docela efektivní způsob. Klientům obvykle stačí tři postupy, i když jeden někomu pomáhá. Po zákroku nedochází k zjizvení. Existuje jedna nevýhoda: nemůžete sledovat hloubku nárazu. Pokud zmrazení nebylo dostatečné, je nutné znovu provést manipulaci.
 2. Laserové odstranění je nejpokročilejší a nejbezpečnější metoda. Koagulaci lze provést laserem na bázi oxidu uhličitého nebo erbiovým laserem. Problém je korigován ve vrstvách pomocí lokální anestézie. Manipulace trvá velmi málo času. Pak zůstane nevýznamná stopa, která zmizí za měsíc.
 3. Elektrokoagulace - bradavice jsou vystaveny vysokofrekvenčním proudům. Následně se vytvoří kůra, která pak beze stopy zmizí. Je důležité vědět, že manipulace není vhodná pro hluboké odstranění, protože může zůstat znatelná jizva.
 4. Chirurgická excize. Tato metoda se používá zřídka, například pokud člověk trpí hlubokými plantárními bradavicemi. Na konci operace se aplikuje šev. Na pokožce zůstane jasná jizva.
 5. odstranění bradavice rádiovými vlnami
 6. Někdy je bradavice odstraněna pomocí operace rádiových vln. Jedná se o zajímavou bezkontaktní řezací techniku, která využívá vysokofrekvenční rádiové vlny. Zařízení pracuje následovně: elektroda je vyrobena z tenkého drátu (nazývá se to chirurgický). Dochází k přeměně elektrického proudu na vysokofrekvenční vlny. Skalpel je nahrazen EM vlnami dané frekvence - 2, 7-4, 0 MHz. Efekt řezu je způsoben teplem generovaným v tkáních působením elektrody. K uvolňování tepla dochází v důsledku odporu ošetřených konstrukcí. Potřebná energie se hromadí na špičce elektrody, což vyvolává vzestup intracelulární molekulární energie, která zahřívá tkáňové struktury. Buňky umístěné v cestě rádiové vlny se „vypařují“ a tkáně v sousedství se tiše pohybují od sebe bez jakéhokoli poškození. Samotná elektroda žádným způsobem nepřichází do styku s novotvarem.

Důležité! Odstranění vady pomocí hardwarových metod lze snadno a téměř okamžitě a bolest bude zanedbatelná.

Výhody metod odebrání hardwaru

Hlavní výhody:

 • téměř vždy můžete sledovat oblast nárazu a hloubku průniku vln;
 • prakticky žádná ztráta krve;
 • neexistuje žádné zuhelnatění, což znamená, že neexistuje žádná černá strupovitost;
 • není problém s hojným vypouštěním toho, co je uvnitř rány;
 • můžete se zbavit defektů, které silně vystupují nad povrch kůže a jsou jasně definované;
 • pro operaci je uvedena maximálně půlhodina;
 • otoky a infiltráty po manipulaci jsou minimální;
 • během a po zákroku bolest není tak silná, v případě potřeby se použije anestézie;
 • doba zotavení není příliš dlouhá;
 • rána, která vznikla po operaci, se hojí primárním záměrem, po kterém již nedochází k hrubým jizvám;
 • můžete odebrat nejlepší vzorek pro histologii, určený k detekci rakovinných kožních lézí v raných stádiích;
 • tvar povrchu orgánu je zachován;
 • můžete takovou operaci provést ambulantně;
 • Otravnou bradavici můžete odstranit z jakékoli oblasti.

Jak se starat o ránu?

jak se starat o bradavici

Je nepravděpodobné, že se v ošetřované oblasti vytvoří hnis, protože rána neobsahuje mrtvou tkáň. Proto je nutné použít techniku ​​mokrého hojení, která zabrání vysychání rány a tvorbě kůry. V tomto případě je zotavení několikrát rychlejší a stopy po operaci nejsou tak výrazné. Několikrát denně je nutné ránu namazat „Baneocinem“ a zalepit ji náplastí, která neumožňuje přístup ke vzduchu.

Důležité! Ačkoli mnoho odborníků doporučuje ošetření rány manganistanem draselným, tinkturou měsíčku nebo zářivě zelenou. Jedná se již o zastaralé metody.

Doma

Jak víte, nemusíte chodit do kosmetického centra, aby vám odstranili bradavice. To lze provést doma. Některé z nezbytných léků lze skutečně zakoupit v jakékoli lékárně.

Nejbezpečnějším způsobem je použití speciálních náplastí obsahujících kyselinu salicylovou nebo kyselinu mléčnou (nebo obojí). Zbavení se problému však trvá asi 2 měsíce.

Přípravky, které fungují na principu kryoterapie, nahrazuje pouze kapalný dusík speciální chladicí směsí, jejíž teplota dosahuje -52 stupňů Celsia. Lék se vyrovná s obyčejnými i plantárními bradavicemi. Během několika týdnů po problému nebude ani stopy, bude nahrazen svěží a zdravou pokožkou.

Zajímavé! Nejdůležitější je prostudovat pokyny, způsob aplikace a další.

Rovněž se používají aplikační pera obsahující 40% kyseliny trichloroctové. Tímto způsobem se můžete zbavit běžných nebo plantárních bradavic. Gelová forma neumožňuje, aby se léčivo rozšířilo a zachytilo na zdravé pokožce, a tvar rukojeti umožňuje používat produkt bodově.

Doporučení lékaře! "Nedoporučuji se snažit odstranit bradavice, pokud jste těhotná nebo kojíte. "Jak jsme řekli, tento problém nepředstavuje nebezpečí pro vaše zdraví. HPV není přenosný krví, je obsažen v povrchových vrstvách kůže. Neovlivňuje těhotenství ani dítě v děloze. Ale metody odstraňování bradavic mohou mít na dítě nepříznivý dopad. “

Lidové léky

lidové léky na bradavice

Samozřejmě, v dávných dobách lidé nemohli odstranit bradavice pomocí lékařského pokroku. Místo toho použili to, co jim příroda dala. Použití různých komponent není obtížné: většina z nich se dá snadno koupit a část prostředků je v běžné lékárničce. Potřebnou součást najdete buď doma, nebo ji zakoupíte v jakékoli lékárně či obchodě.

Lidové léky jsou klasifikovány následovně.

Jednosložkový, není nutné vaření

Bradavici můžete ošetřit octem. Na každou bradavici musíte nanést jednu kapku produktu. Růst brzy zčerná. Po týdnu a půl zmizí.

Čerstvě vymačkaný jablečný džus má podobný účinek. Je nutné zpracovávat problémové oblasti několikrát denně.

Řeší problém s tekutým mýdlem. Chcete-li to provést, proveďte kompresi s tímto agentem, aplikujte jej denně a neustále měňte obvaz.

Dalším způsobem je hnětení květů měsíčku nebo šípků, přichycení k bradavicím a přikrytí sádrou.

Důležité! Může být připojen k bradavici Kalanchoe v noci.

Velmi dobrou volbou je šťáva z vlaštovičníku, pampelišky nebo aloe.

Můžete také zkusit odstranit bradavice bílou křídou: protřete bradavici, ošetřete ji, přikryjte vlněnou látkou a zafixujte. Výsledek lze vidět za pár dní, i když postup by měl trvat několik týdnů.

Vícesložkový materiál vyžadující smíchání složek

Míchejte 30% peroxid se smetanou nebo vazelínou. Směs vtírejte na požadované místo a pokračujte v manipulaci měsíc.

Smíchejte popel s vodou a výsledné složení ošetřete na bradavice.

Je nutné rozdrtit bobule mountain ash solí, napařenou kůži ošetřit přípravkem a zajistit obvazem.

Cibuli nakrájíme na poloviny a necháme několik hodin sedět v octě. Vložte zeleninu na novotvar a nechte ji přes noc - a tak 4krát.

Důležité! Můžete také použít česnek: namočte pár zubů do sklenice vroucí vody, počkejte, až se napustí, a poté naneste směs na požadované oblasti.

Pelyněk v obkladech: 3 polévkové lžíce byliny zřeďte vroucí vodou, nechejte pár hodin odstát a ošetřete bradavice.

masť ze sádla a česneku na bradavice

Ze sádla a česneku můžete udělat mast (ten se rozdrtí a přidá do sádla). Po dobu jednoho týdne musíte bradavice mazat touto kompozicí pomocí obvazu.

Fyzikální metody (vypalování nebo řezání)

Ale tyto metody jsou velmi nebezpečné a doma se nedoporučují, protože mohou mít negativní důsledky.

Shrnutí

Bohužel, není vždy možné se s tímto nepříjemným problémem rozloučit jednou provždy. Doporučuje se dodržovat preventivní opatření: chránit pokožku před zraněním, nepodávat si ruce s cizími lidmi, používat vhodnou obuv, jíst správně a starat se o svoji imunitu.