Z jakých důvodů se tvoří papilomy?

dívka zkoumá papilom na ruce

Žádný člověk nebude šťastný, pokud se jeho vzhled zhorší nějakým vážným onemocněním, například papilomy.

Tyto formace mohou nejen zkazit náladu, ale také znamenat mnohem vážnější důsledky, zvláště pokud není lékařský komplex implementován včas.

Pokud jste se však stali rukojmími těchto bradavičnatých porostů, neměli byste být naštvaní.

Podle statistických ukazatelů je tento problém bolestivý pro 10% obyvatel světa a tato těsnění mohou být lokalizována v jakékoli části těla - na žaludku, pod paží, na pažích a nohou, na těle, obličeji a rovnoměrný krk.

Proč se tedy objevují papilomy a kdo je vinen jejich projevem na lidském těle - v tomto článku se budeme zabývat.

Stručný popis útvarů a jejich podstaty

Papilomy jsou kožní výrůstky, které mohou mít různé velikosti, tvary, čísla. Nejčastěji jde o bradavičnaté formace bez ohledu na oblast umístění. Chcete -li získat přesnou odpověď na otázku „proč se objevují papilomy", musíte se seznámit s jejich podrobnými charakteristikami.

Více než 90% lézí je benigních, transformace na maligní nádor je nepravděpodobná, i když zanedbání léčby může způsobit takové komplikace.

Bradavice tohoto druhu se mohou vyskytovat v oblasti povrchů kůže, stejně jako v oblasti sliznic. Hlavním příčinným faktorem vzniku papilomů je stejnojmenný virus - HPV, který „žije" v lidském těle.

Gradace v závislosti na kmenu viru

lékař zkoumá papilom na těle

Proč tedy papilomy rostou - odpověď je celkem jednoduchá, na vině je lidský papilomavirus, který se do těla dostane při infekci a projevuje se jako kožní výrůstky s celkovým oslabením imunity.

Lékaři dnes izolují více než 100 možných typů tohoto viru a všechny působí jako příčina papilomů.

Během diagnostiky je nejčastěji určeno několik typů formací, které se liší velikostí a dalšími charakteristikami:

 • běžné bradavice - objevují se v důsledku pronikání virů typu 2 a 4 do kožních buněk, tvoří se v oblasti rukou, kolen, obvykle se projevují v dětství;
 • ploché bradavičnaté útvary se tvoří díky aktivaci kmene 3, 10, 28, mají kulatý tvar a nevystupují nad povrch kůže, jako příznaky působí kožní léze a silný pocit svědění;
 • plantární bradavice se objevují působením prvního kmene HPV, takové růsty se vyskytují hlavně v oblasti podrážky a vzhledem vypadají jako suchá kukuřice, jak se vyvíjejí, získávají kůru ve formě okraje, způsobují bolest;
 • vláknité bradavice se objevují v důsledku progrese kmenů 2, 7, nejčastěji takové výrůstky postihují ženy ve stáří, mají zvláštní tvar, kvůli kterému jsou často zraněny;
 • genitální bradavice se projevují v důsledku progrese HPV, patřící do typů 6 a 11, se tvoří výrůstky v oblasti třísel, stejně jako na sliznicích penisu.

Nyní jsme zvážili, proč se objevují papilomy každého typu a jaké kmeny jsou způsobeny.

Kde virus začíná

Existují tři hlavní způsoby výskytu viru papilomu, příčiny a způsoby přenosu jsou následující:

 • genitální trakt;
 • domácí způsob;
 • vertikální.

Hlavním zdrojem vzniku ohniska infekce v novém těle je nechráněný sex, přičemž partner může působit pouze jako nosič viru, nebo sám může trpět projevenou nemocí. Tento směr infekce představuje asi 80% všech případů. Při pohlavním styku dochází ke zranění na sliznicích, kterými se do těla zavádí lidský papilomavirus. Tímto způsobem se přenášejí nejnebezpečnější kmeny.

Existuje možnost infekce metodou kontaktní domácnosti. V tomto případě mají papilomy následující příčiny: podání ruky, „kůže na kůži", objetí, polibky, používání osobních věcí infikované osoby, mezi které patří lůžkoviny, předměty osobní hygieny. Pokud člověk rád navštěvuje veřejná místa, jako jsou bazény, koupele, sauny, existuje vysoké riziko získání tohoto viru. Pokud je prostředí vlhké, je nemoc aktivní delší dobu, což situaci zhoršuje.

Lidský papilomavirus může mít zcela jiné příčiny, zejména pokud jde o nejmenší obyvatele planety. V dětství dostane dítě infekci od své matky při narození, když se pohybuje infikovaným porodním kanálem. HPV se často přenáší na děti od jejich vlastních rodičů, ale ne vertikálně, ale způsobem kontakt-domácnost. Důvody vzhledu jsou stejné jako u tohoto způsobu infekce (používání běžných prostředků osobní hygieny, objetí).

Jaké jsou příčinné faktory nástupu formací

Přeprava může trvat dlouho a dokonce ji nemusí doprovázet určitá znamení. To trvá, dokud imunitní systém nefunguje správně. Jakmile dojde k oslabení, vytvoří se nahromadění nebo několik kusů.

Existuje několik příčinných faktorů, pro které imunita klesá. Mohou být obecné pro obě pohlaví, nebo mohou být soukromé pro muže a ženy. Mezi nejběžnější předpoklady pro zhoršení stavu imunity patří následující jevy:

 • zažívací problémy;
 • progrese infekčních chorob;
 • potíže s metabolismem (metabolismus);
 • prodloužený a nekontrolovaný příjem léků;
 • nedostatek vitamínů kvůli špatné kvalitě výživy;
 • nedostatečný spánek, stres, depresivní stavy.

Pokud se objeví růst nebo několik růstů, je to jasné znamení, že se virus aktivoval. Během této doby mohl „potichu" být v těle a poté se projevovat v té či oné formě, v závislosti na výsledném napětí. V každém případě je nutné identifikovat příčiny a dalším krokem bude léčba. Pouze odborník bude schopen stanovit škodlivý faktor a předepsat diagnostický komplex.

Příčiny vzniku formací u žen

žena je rozrušená výskytem papilomů na svém těle

Hlavními předpoklady pro rozvoj těchto růstů a těsnění na kůži jsou následující faktory:

 • změny hormonálních hladin na pozadí menopauzy, těhotenství, laktace;
 • promiskuitní sexuální život (vede k genitálním bradavicím);
 • užívání perorálních kontraceptiv;
 • progrese gynekologických onemocnění;
 • nedodržování pravidel osobní hygieny, včetně mytí;
 • poporodní období, kdy je oslabena imunita.

U všech těchto stavů existují v 90% případů nežádoucí útvary zvané papilomy a vyžadující lékařský komplex.

Příčiny výskytu viru u mužů

muž je rozrušený výskytem papilomů na svém těle

Lidské papilomaviry se koncentrují v určitých oblastech kůže a sliznic, mění strukturu epiteliálních buněk, což vede k tvorbě bradavic.

Mužská populace není pojištěna proti vzniku této choroby. K růstu může dojít z mnoha důvodů:

 • problémy v rodině nebo v práci, neustálý stres;
 • chronické pohlavně přenosné choroby v důsledku nechráněného pohlavního styku;
 • nachlazení a infekční jevy;
 • zanedbání osobní hygieny.

Nakazit se můžete na veřejných místech (sauna, koupel, bazén, solárium), v kadeřnictví a kosmetických salonech, kde je zanedbávána správná antiseptická péče o nástroje.

Pokud nástroje nejsou řádně sterilizovány, existuje riziko infekce i v zubních ordinacích. Virus se ale nepřenáší jednoduše komunikací s infikovaným pacientem.

Je nutné léčit formace včas, aby se nemohly objevit jejich relapsy a závažné komplikace.

Vlastnosti terapeutického komplexu

Pokud se papilomy tvoří v důsledku progresivního lidského papilomaviru (HPV), je nutné je léčit, proto existuje několik skupin metod:

 • techniky hardwarové terapie (léčba kapalným dusíkem, laserem, rádiovými vlnami, elektrickým proudem);
 • protidrogová léčba (použití speciálních kauterizačních léků k odstranění růstů);
 • lidové prostředky, které mají takový účinek, že papilomy jsou samy odstraněny a nemohou se znovu objevit (celandin, cibule, česnek, ocet).

Důležitou roli hrají preventivní opatření, která zajistí, že se vzdělávání již neobjeví.