Papilomy na krku

Papilomy na krku dívky

Papilomatóza je onemocnění virové etiologie, při které se na těle objevují benigní, méně často rakovinné útvary. Nejčastěji se papilomy tvoří na krku, zejména na bočních a zadních plochách. Vzhled mnoha bradavic a papilomů vyžaduje diagnostiku, identifikaci příčiny patologie a léčbu.

Příčiny a příznaky papilomatózy na krku

HPV virus, který vyvolává výskyt papilomů na krku

Příčinou papilomů na krku, obličeji a sliznicích je aktivní lidský papilomavirus (HPV). Nachází se v krvi převážné většiny lidí, ale zdravá imunita dokáže infekci odolat, aniž by ji nechala rozvinout.

Virus vstupuje do těla různými způsoby:

 • Sexuálně.
 • Během porodu při kontaktu se sliznicí matky infikované HPV.
 • Při dotyku předmětů pro domácnost, na kterých mohou být částice biologické tekutiny pacienta.

Faktory, které snižují aktivitu obranného systému těla, jsou katalyzátorem rozvoje patologie a výskytu vnějších příznaků:

 • Jakékoli předchozí infekce.
 • Opojení.
 • Nedostatek základních živin v důsledku přísné diety nebo gastrointestinálních onemocnění.
 • Stres.
 • Náhlé změny teploty.
 • Porušení pravidel osobní hygieny.
 • Alergické reakce.
 • Operativní zásahy.
 • Užívání léků: antibiotika, cytostatika, glukokortikosteroidy.
 • Vystavení ultrafialovému záření.
 • Hormonální poruchy, včetně těhotenství a menopauzy.

Důležité! Pokud se náhle objeví malé papilomy, musíte se ujistit, že kosmetika, která ucpává póry, není příčinou.

Papilomatóza se často vyvíjí asymptomaticky, ale s postupem se začínají objevovat kožní výrůstky. Když jsou jediné a malé, patologie nepředstavuje nebezpečí, s výjimkou estetického nepohodlí.

Častěji papilomy rostou na krku. Kůže v této oblasti je totiž často podrážděná v důsledku kontaktu s límcem oděvu. Podráždění je faktorem snižujícím lokální imunitu a situaci zhoršuje zvýšené pocení, používání kosmetiky a parfumerie.

Vlastnosti vzhledu mnoha malých papilomů

Mnoho malých papilomů na krku

Malé papilomy na krku jsou signálem aktivity viru HPV. Infekce se rychle šíří do těla, často si ji člověk sám přenese z jedné oblasti do druhé konečky prstů. Je také důležité vědět, že nepřítomnost papilomů na jiném těle než na krku neznamená úplnou absenci vyrážek: útvary mohou být na sliznici, kde je obtížné je samostatně vidět, např. ve vagíně.

Diagnóza onemocnění

Dermatologické vyšetření krku pacienta s papilomy

Diagnostický proces začíná lékařským vyšetřením kůže pacienta. Osoba, která nemá lékařské vzdělání, nemůže nezávisle odlišit papilomy od projevů jiné patologie s podobnými příznaky. Proto se nedoporučuje léčit sami bez porady s lékařem.

Poté je přiřazena laboratorní analýza metodou polymerázové řetězové reakce (PCR), během níž je v těle detekována DNA samotného viru. Pro výzkum se odebírá škrábání z oblasti, kde je mnoho papilomů. Můžete také použít žilní krev.

Při diagnostice je důležité nejen potvrdit přítomnost viru v těle, ale také určit jeho typ. Papilomatóza je nebezpečná kvůli riziku rozvoje onkologie, proto je před odstraněním malých papilomů na krku nutné určit, který ze tří podtypů onemocnění způsobuje v konkrétním případě specifické projevy:

 • Onkogenní: 16 a 18, 31, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68.
 • Nízké riziko rakoviny: 1, 2, 3, 4, 5, 63.
 • Průměr: 6, 11, 42, 43, 44.

Při odstranění papilomů lze provést biopsii tkáně: vyšetření pod mikroskopem na přítomnost rakovinných a degenerujících buněk.

Jak odstranit papilomy na krku

Odstranění kožních lézí by měl provádět lékař. Alarmujícím příznakem, který může naznačovat ve prospěch degenerace papilomu do maligní formace, může být pocit svědění, v tomto případě se musíte okamžitě poradit s odborníkem.

Samoodstranění papilomů obvykle nepřináší výsledky: místo jedné poškozené formace se objeví několik dalších. Kromě toho se do rány může dostat sekundární bakteriální infekce, která vyvolá zánět a další nepříjemné následky.

Profesionální odstranění výrůstků z kůže má i estetický důvod: správně provedený zákrok minimalizuje riziko tvorby jizev.

Drogová medicína

Před odstraněním papilomů na krku je důležité pochopit, že virus, který vyvolává jejich vzhled, je uvnitř těla. A jeho aktivitu můžete potlačit užíváním imunostimulačních a antivirových léků.

Posílení imunitního systému je užitečné v boji proti infekci. Je téměř nemožné jej uměle zvýšit, ale existují důkazy o přínosu echinacey a extraktu z třezalky na obranný systém těla, stejně jako antioxidantů, například Q10.

Důležité! Třezalka tečkovaná obsahuje silné látky, které mohou ovlivnit psychický stav člověka.

Pro přímé odstranění můžete použít speciální přípravky pro vnější použití:

 • Roztok obsahující alkálie (draselné a sodné soli), které vyhoří papilom i okolní tkáně, pokud nejsou chráněny silnou vrstvou smetany nebo vazelíny.
 • Lék, který funguje díky přítomnosti fenolu a trikresolu ve formulaci. Bojuje s virem a ničí papilom ve 3-4, méně často - 5 aplikacích.
 • Vyhoření formací díky kyselině mléčné a salicylové ve složení léku. Přípravek je nutné aplikovat dvakrát denně, přičemž průběh léčby by neměl trvat déle než týden.
 • Lék, který je domácí alternativou ke kryodestrukci: kompozice doslova zmrazí tkáně papilomu, v důsledku čehož odumírají.
 • Lék, který bojuje proti papilomatóze snížením aktivity patogenů HPV, v důsledku čehož malé formace zmizí samy o sobě.
 • Antivirová látka s mírným šetřícím účinkem, účinná u malého počtu papilomů.
 • Lék, který zvyšuje aktivitu imunity proti lidskému papilomaviru.
 • Mast s dioxotetrahydroxytetrahydronaftalenem je osvědčená metoda, jak se zbavit virových útvarů na kůži, ale je potřeba ji používat nepřetržitě po dlouhou dobu, cca 2 měsíce.

Léčba doma, která ničí papilomy na krku, by měla být prováděna po dlouhou dobu, jedna aplikace léku nepřinese očekávaný účinek. Nejlepší je navštívit lékaře a výrůstky odstranit ve specializovaném prostředí.

Odvoz ve zdravotnických zařízeních

Postup pro laserové odstranění papilomů

Existuje několik způsobů, jak se zbavit vnějších projevů papilomatózy. Chirurgické odstranění papilomů na krku skalpelem se dnes prakticky nepoužívá kvůli vysokému riziku komplikací a bolesti.

Pohodlnější alternativní metody jsou nyní k dispozici téměř v každém zdravotnickém zařízení:

 • Laserové odstranění.Je oblíbený pro svou rychlost, bezbolestnost a účinnost. Po odstranění papilomů nezůstávají na kůži žádné stopy. Nevýhodou této metody je, že ji lze aplikovat pouze s malým počtem útvarů.
 • Kryodestrukce. . . Pokud je papilomatóza na krku vícečetná, je lepší uchýlit se k této metodě. Na útvary se aplikuje kapalný dusík, který ničí tkáně. Ihned po zákroku kůže v místě expozice zbělá, poté se objeví puchýř, který sám zmizí. Kryodestrukce není použitelná u špičatých papilomů.
 • Elektrokoagulace- vypalování útvarů na těle a obličeji pomocí cíleného působení proudu. V místě papilomu zůstává malá rána, která se po několika dnech zhojí beze stopy. Zároveň je důležité zajistit, aby se do ní nedostala žádná infekce: kromě rizika zánětu je zde i pravděpodobnost vzniku jizvy.
 • Operace rádiových vln. . . Je velmi účinný, zcela ničí papilom, přičemž po zákroku zůstává tvorba tkáně, kterou lze odeslat na histologické vyšetření. Ale takový postup je drahý, což vysvětluje jeho nízkou popularitu.

Lidové léky na papilomy na krku

Domácí léčba papilomatózy s pomocí alternativní medicíny nemá žádný prokázaný účinek, proto je lékaři nedoporučují používat.

Většina vnitřních receptur je zaměřena na posílení a stimulaci přirozeného obranného systému těla tak, aby imunitní systém sám bojoval proti HPV. Účinnost takových metod není vědecky prokázána, ale pokud člověk nemá zatíženou alergickou anamnézu a funkční selhání jater a ledvin, nebude bylinná medicína nebezpečná.

Odstraňte papilomy na krku lidovými prostředky pro vnější použití. Používají se s malým počtem kožních lézí a jejich malou velikostí:

 • Chcete-li odstranit papilomatózu, musíte si vzít protein syrového kuřecího vejce a nanést ho na krk bodovou tenkou vrstvou, když předchozí zaschne, nemyjte, dokud kůra vytvořená za 2-3 týdny neodpadne podél s papilomem.
 • Šťáva z vlaštovičníku může být použita v čisté formě nebo smíchána ve stejném poměru s pelyňkem a šťávou ze syrových brambor.
 • Zelené vlašské ořechy rozdrcené na kaši musí být nality petrolejem v poměru 2: 1, mazány ráno a večer po dobu 3 týdnů.
 • Prací mýdlo je vhodné nanášet na noc ve formě pěny, aby přípravek nevysychal, lze jej použít jako pleťovou vodu z mýdlového obvazu.
 • Je užitečné použít čistý ricinový olej a olej z čajovníku, aplikujte jej vatovým tamponem po bodech.
 • V noci si můžete vyrobit obklady z listu aloe, které musí být nejprve uchovávány v chladničce po dobu 2-3 dnů.

Před výběrem vhodných metod pro odstranění genitálních bradavic nebo páteří, zejména těch domácích, byste se měli poradit se svým lékařem. Složky používaných receptur alternativní medicíny mohou být v rozporu s aktivními složkami léků, zvýšit pravděpodobnost nežádoucích účinků, podráždění a jizev.

Papilomy na těle jsou signálem poklesu aktivity imunitního systému, ve kterém HPV dostává příležitost aktivně se rozvíjet a množit. Správně vybraný lék na papilomy pomáhá nejen zbavit se novotvarů, ale také posílit zdraví, aby se zabránilo riziku rozvoje onkologie.