Léčba papilomů na kůži: zvažte všechny stávající metody léčby a preventivních opatření

Papilom je virový typ kožní formace, lidově známý jako obyčejná bradavice. Jsou jím infikováni muži i ženy, a to stejně. Pokud takové vzdělání vzniklo, musíte se obrátit na dermatologa o pomoc.

Mechanismus infekce papilomavirem

navštivte lékaře pro papilomy

Většinu dětí děsí rodiče, že se bradavice vyskytují u těch, kteří se ropuch dotýkají, nicméně tento klam je pro děti jen pohádka. Nejurážlivější je, že mnoho dospělých v to nadále věří, a to marně. Ropucha je nejužitečnější zvíře.

Mechanismus infekce papilomavirovou infekcí by měl znát každý člověk, aby se ochránil před infekcí. Nejčastěji se můžete nakazit od člověka, jehož kůže již bradavice má.

To znamená, že existují pouze tři způsoby přenosu viru:

 • kontakt (od nemocného ke zdravému člověku při každodenním kontaktu);
 • vertikální (od matky k plodu v jejím lůně);
 • sexuální (pokud máte sexuální kontakt s nemocnou osobou).

Všechny přenosové cesty si zaslouží podrobnější zvážení.

Kontaktní cesta přenosu papilomaviru

 • přenášeno prostřednictvím podání ruky;
 • při používání hygienických prostředků jiných lidí (nůžky na nehty, žínky, ručníky, holicí strojky);
 • když nosí cizí spodní prádlo a oblečení někoho jiného;
 • chodit do veřejných bazénů, sprch, saun, koupelí.

Vertikální přenos papilomaviru

papilom na prstu

Tato cesta infekce bradavicemi je však velmi vzácná a probíhá v moderním životě. Mechanismus spočívá v tom, že infekce se přenese na plod při narození.

Virus se k němu dostane přes placentu, protože průdušky a alveoly se u plodu ještě nevytvořily. V tomto případě se u dítěte vyvine respirační papilomatóza.

Pokud má po narození dítěte poruchu dýchání, provádí se vyšetření, po kterém lze předepsat léčbu drogami nebo operaci. Druhá možnost se používá mnohem častěji, protože má větší šanci na vyléčení.

Ale riziko se objeví, když má matka papilomy na vnějších a vnitřních genitáliích. Pokud ji trápí bradavice řekněme na obličeji, pak se o zdraví dítěte není třeba bát. Kromě toho je nebezpečné, když má matka bradavice na hrudi, dítě se může nakazit během procesu krmení.

Pohlavní přenos papilomaviru

Riziko infekce je vysoké u lidí, kteří jsou promiskuitní. Homosexuálové jsou často infikováni, protože při pohlavním styku jsou jejich sliznice více poraněné.

Ne každý, kdo přijde do kontaktu s pacientem s papilomy, se může nakazit. K infekci v zásadě dochází, když má osoba oslabenou imunitu nebo je poškozena kůže:

 • rány nebo praskliny;
 • oděrky a škrábance;
 • kuří oka a kousnutí česaným hmyzem.

Klinické projevy papilomů

 • Bradavice se jeví jako masově zbarvený, růžový nebo nahnědlý výrůstek na kůži
 • papilomy jsou umístěny jak jednotlivě, tak v malých skupinách;
 • pokud jde o codillomy, jsou lokalizovány v oblasti genitálií a konečníku;
 • papilomy jsou často na pažích a nohou.

Diagnóza papilomů

Pro dobrého dermatologa je obvykle snadné diagnostikovat papilomavirovou infekci, protože příznaky mluví samy za sebe. Na kůži je pozorována tvorba charakteristické barvy a velikosti. Při rozhovoru s pacientem se lékař ptá na jeho věk, pohlavní styk, zda někdo z jeho rodiny není nemocný takovou nemocí. Aby bylo možné plně potvrdit, že se jedná o papilom, je pacientovi předepsána řada testů a léčba. K opětovnému vyšetření by se měl dostavit za 2 měsíce a prokázat výsledky, kterých dosáhl při léčbě tohoto onemocnění.

Pozornost! Od samého začátku je třeba mít na paměti, že papilom je zákeřné onemocnění a rychle nezmizí. Někdy může bradavice trvat několik let, než se vyčistí.

Léčba papilomů

lékař zvolí způsob léčby papilomu

Aby papilomy co nejdříve zmizely, musíte dodržovat několik doporučení týkajících se vašeho vlastního životního stylu, jmenovitě:

 • dodržovat zásady správné výživy, v případě potřeby pak dodržovat dietu;
 • provádět postupy kalení;
 • být fyzicky aktivní. To neznamená, že se musíte hlásit profesionálním sportovcům, ale také byste neměli zapouštět kořeny do pohovky. Musíte se alespoň čas od času projít;
 • používat vitamínové a minerální komplexy;
 • pokud je imunita opravdu slabá, tak zajdi k místnímu lékaři a požádej o předpis na lék na zvýšení imunity.

Pokud jde o radikální metody léčby papilomů, tyto zahrnují.

Léčba papilomů laserem

Toto je nejběžnější postup pro odstranění bradavic. Jedna formace trvá asi 30 sekund, bradavice se vlivem laseru jakoby rozpouští. Zákrok se provádí v lokální anestezii, takže na něm není nic špatného. Během procedury nebude žádná krev, protože laser utěsňuje krevní cévy. Nehrozí ani riziko nákazy.

Jediná věc je, že na místě odstraněné bradavice se vytvoří krusta, která by se v žádném případě neměla odstraňovat a vybírat, v případě potřeby sama odpadne. Laserem lze odstranit bradavice na obličeji, genitáliích, podpaží, tedy i tam, kde je kůže jemná a snadno se poškodí. Pokud budete dodržovat všechna doporučení lékaře, pak na místě bradavice nebude žádná jizva a stopa a velmi brzy na to můžete zapomenout.

Odstranění papilomů rádiovými vlnami

Zařízení pro odstranění bradavic rádiovými vlnami se nazývá Surgitron. Jeho mechanismus účinku je podobný jako u laseru, rozdíl je pouze v tom, že laser působí negativněji na lidský zrak. Po odstranění bradavice zůstane i krusta s rádiovou vlnou, pokud ji nevyberete, nezůstanou ani jizvy.

Odstranění papilomu kapalným dusíkem

Postup při vypalování papilomů kapalným dusíkem je rychlý a bezbolestný. Teplota tekutého dusíku je nízká, tak ho doktor na bradavici namaže a po pár dnech sama odpadne.

Klíčem k tomuto postupu je správně aplikovat kapalný dusík. Pokud ho nanesete příliš mnoho, způsobí omrzliny tkání a pokud je ho málo, pak to prostě nepřinese žádný efekt. Proto, aby byl postup úspěšný, musíte kontaktovat skutečně zkušeného odborníka.

Pozornost! Je lepší nekauterizovat papilom tekutým dusíkem na obličeji, protože zarudnutí zůstává v místě bradavice, ale obvykle po několika dnech zmizí.

Odstranění papilomu elektrokoagulací

Tato metoda je považována za zastaralou, jelikož odstranění bradavice elektrickým nožem je bolestivé a zanechává jizvy. Základem je, že chirurg rozřízne bradavici až k jejímu základu rozžhaveným elektrickým nožem.

Tato technika se používala již dříve, kdy ještě neznali metodu odstraňování bradavic pomocí laseru a rádiových vln. Nyní se elektrokauterizace používá velmi zřídka, a pokud se používá, tak pouze v malých městech, v těch nemocnicích, které ještě nejsou vybaveny moderním vysoce kvalitním zařízením.

Excize skalpelem

Tento způsob uškrcení bradavic je také dlouhodobě považován za zastaralý. I když se bradavice objeví na těžko dostupných místech pro léčbu, na genitáliích, v hrtanu, v močové trubici, kompetentní lékaři se stále snaží používat pouze moderní prostředky k odstranění papilomů.

Jak odstranit papilomy sami

Než se rozhodnete odstranit papilomy doma, musíte znát některé body, které vám pomohou vyhnout se nepříjemné chybě:

 1. Není nutné odstraňovat genitální hmotu doma, je lepší se ihned poradit s lékařem.
 2. Totéž platí pro bradavice na obličeji. Neopatrnost a nedbalost může vést k tomu, že vám na obličeji zůstane jizva a budete toho muset do konce života litovat.
 3. Není třeba se pokoušet sami odstranit bradavice se známkami zánětu, krvácení, velké velikosti, bradavice, při stisknutí, které jasně cítí bolest.

Jak vyléčit bradavice lidovými prostředky

Pokud jde o odstranění papilomu lidovými prostředky, musíte nejprve použít adekvátní a ne nejagresivnější metody, abyste nemuseli jít k lékaři s bradavicí a následky jejího neúspěšného odstranění. Za druhé, je lepší jít k lékaři a říct mu o prostředcích, kterými se chystáte ošetřit tvorbu kůže. Lékař může některé metody schválit a některé vyvrátit.

česnek pro léčbu papilomů
 • V nejranějších stádiích onemocnění lze bradavici odstranit skořápkami slepičích vajec. K tomu je třeba vajíčko uvařit natvrdo, oloupat tak, aby na skořápce zůstalo trochu bílkovin a právě tuto skořápku přiložit na místo tvorby papilomu.
 • S takovým onemocněním dobře pomáhá šťáva z vlaštovičníku. Musíte vzít čerstvě vymačkanou šťávu a bradavici s ní namazat. To by mělo být prováděno čím častěji, tím lépe, ideálně 5-6krát denně. Je vhodné nechat šťávu vstřebat. Je nutné léčit celandinem po dlouhou dobu, dokud bradavice zcela nezmizí.
 • Papilloma virus lze léčit bramborovou šťávou. Hlavní výhodou tohoto léku je, že může být léčen tak dlouho, jak chcete, nepoškodí tělo. K léčbě bradavic je třeba použít hlízy červených brambor. Brambory je nutné oloupat obvyklým způsobem, odstranit všechna oka, důkladně omýt v tekoucí vodě, nastrouhat na jemném struhadle a několikrát přefiltrovat přes gázu. Výsledná šťáva v množství půl sklenice by měla být konzumována půl hodiny před každým jídlem. Musíte se léčit, dokud bradavice úplně nezmizí.
 • Předpokládá se, že léčba vysoce kvalitním alkoholem, vodkou nebo měsíčním svitem dobře pomáhá proti papilomům. Chcete-li to provést, budete muset spustit samostatnou láhev a v žádném případě z ní nepít. Stačí přiložit hrdlo lahvičky k místu vzniku bradavice a lahvičku otočit, bradavice se tak smyje, z jejího povrchu jsou usmrceny všechny patogenní mikroby. Po pár dnech by měla bradavice zčernat a sama spadnout.
 • Papilomů jakéhokoli druhu a kdekoli se můžete zbavit pomocí známého brokolicového zelí. K tomu je potřeba namlít stejné množství zelí a jeho květů do stavu kaše a konzumovat alespoň lžičku krátce před jídlem. Pokud je bradavic mnoho, je třeba dávku zvýšit. Tento lék je dobrý v tom, že tělu nepřinese absolutně žádnou škodu, ale pouze ho posílí. Ale není třeba kvůli tomu živit iluze, efekt se nedostaví okamžitě.
 • Pozornost! Mnoho lidí brokolici prostě nesnese, ale pokud se s ní rozhodnou začít léčbu, pak smí tento lék zapít trochou vody.

 • Pomáhá zbavit se papilomů a přírodního květového medu. Na místo poranění stačí přiložit gázu s malým množstvím tohoto léku.

Prevence tvorby papilomů

 1. Poškození kůže, i ty nejmenší, škrábance, řezy a praskliny by měly být okamžitě ošetřeny antiseptikem.
 2. Musíte používat výhradně své osobní hygienické prostředky a trvat na tom, aby všichni členové rodiny přísně dodržovali toto pravidlo.
 3. Ve veřejných sprchách, vanách, saunách a bazénech byste měli používat gumové pantofle a neběhat naboso.
 4. Buďte svému partnerovi loajální a vyžadujte totéž od něj. Pokud máte pohlavní styk s osobou, u které si nejste 100% jisti, pak je bezpodmínečně nutné používat kondom.

Bradavice u dětí

lidský papilomavirus a jeho léčba

Často si děti nosí bradavice na rukou ze školky. Aby se tento jev čas od času neopakoval, musíte dítěti vštípit základní hygienická pravidla:

 1. Myjte si ruce co nejčastěji. Aby tento postup proběhl správně, je potřeba dát dítěti do školky mýdlo a ručník a tento ručník si vzít domů, aby se co nejčastěji mylo.
 2. Upozorněte dítě, že bradavice jsou nakažlivé, trvejte na tom, aby se vyhýbalo těsnému kontaktu s těmi, na jejichž rukou si takového útvaru všimlo, nedržte se s nimi za ruce, neseďte příliš blízko, a pokud se tak stane např. při kolektivní hře nebo řídit kruhový tanec, pak si okamžitě jděte umýt ruce.
 3. Vysvětlete dítěti, že by si mělo dávat pozor, snažit se neškrábat a neporanit si ruce a nohy (na těchto místech se nejčastěji vyskytují bradavice).

Pozornost! Rodiče musí mimo jiné sledovat zdraví dítěte, posilovat jeho imunitu, sledovat správnou výživu a fyzickou aktivitu.

Papilomy jsou tedy onemocnění, kterému je mnohem snazší předcházet, pokud jím trpíte.