Jak se zbavit bradavic doma

Bradavice jsou výrůstky na kůži, které se liší velikostí, tvarem a barvou. Mohou se nacházet kdekoli na lidském těle: na pažích, obličeji, nohou, tříslech. Takový dermatologický problém způsobuje spoustu potíží a nevypadá esteticky.

Malé nádory mohou nebo nemusí být benigní. Nejčastější příčinou jejich výskytu je virová infekce. Jakékoli kožní onemocnění se musí léčit – bradavice nejsou výjimkou, ale před rozhodnutím o způsobu odstranění je nutné zjistit jejich povahu.

jak se zbavit bradavice na prstu

Příčiny vzhledu bradavic

Vzhled bradavic je způsoben infekcí papilomavirem, ke kterému dochází při kontaktu s nemocnými lidmi - k tomu může dojít při podání ruky, sdílení domácích spotřebičů, po návštěvě veřejných lázní, saun nebo bazénu. Zvláště nebezpečné je, když se papilomavirus dostane do krevního oběhu ranami nebo řezy v kůži. Formace na kůži se v těchto případech mohou objevit kdekoli a zbavit se jich externí metody léčby nebudou stačit. Pacient bude muset užívat antivirotika.

Po proniknutí papilomaviru do lidského těla se bradavice nevytvoří okamžitě - inkubační doba tohoto onemocnění je až dva měsíce.

Co jsou bradavice

Bradavice se liší tvarem, strukturou a umístěním na lidském těle. Tyto kožní léze jsou:

 • obyčejný;
 • byt;
 • špičatý;
 • seboroická.

Běžné bradavice

Tyto novotvary připomínají kopuli s drsným povrchem. Jejich barva může být různá: od masa po hnědou. Tvoří se nejčastěji na rukou: dlaně, zápěstí, mezi prsty, v ohybech loktů.

Mezi běžné bradavice patří plantární bradavice, vyčnívají nad kůži, prorůstají do hlubokých vrstev kůže a způsobují bolest při chůzi.

Někdy běžné bradavice získají tmavší odstín. Je to dáno tím, že kůže na jejich povrchu má rozšířené póry, kterými proniká nečistoty, v důsledku čehož dochází ke změně barvy.

Byt

Bradavice tohoto typu jsou téměř neviditelné, protože opakují tón pleti a téměř nevystupují. Jejich povrch je hladký. Takové novotvary se mohou objevit na otevřených oblastech těla: obličej, paže, ramena. Většinou se takové bradavice objevují v dětství a dospívání a mizí samy.

Kandilomy dosáhly vrcholu

Tyto útvary mají růžový odstín a připomínají květenství ve tvaru jako květák: s tenkou základnou. Na dotek jsou docela jemné. Mohou rychle růst a shlukovat se. Příčinou takových novotvarů jsou sexuálně přenosné infekce. Místo dislokace takových bradavic: genitálie, třísla a řitní otvor.

Seboroické novotvary

Tento typ formace se vyskytuje u mnoha starších lidí. Doba jejich zrání je velmi dlouhá. V místě budoucí seboroické bradavice se nejprve vytvoří pigmentová skvrna, která se později pokryje krustou, zhoustne a vystoupí nad zbytek kůže. Bradavice získá hnědý odstín, kůra praskne a stane se podobnou skořápce vlašského ořechu. Takové novotvary se často vyskytují na obličeji, zádech, hrudníku.

Metody léčby bradavic

Existuje mnoho způsobů, jak se zbavit bradavic:

profesionální odstranění bradavic
 • léčba drogami;
 • invazivní metody;
 • odstranění bradavic pomocí moderního vybavení;
 • lidové metody;
 • a dokonce i konspirace.

Nejsprávnější způsob může zvolit pouze dermatolog. Mnoho lidí nespěchá jít k lékaři a snaží se zbavit tohoto problému pomocí netradičních metod. Přinášejí tyto metody výsledky? Je to velmi pochybné.

Často vůbec nespěchají, aby se bradavice zbavili. Některé novotvary na kůži však mohou začít krvácet, způsobovat bolest, měnit se (měnit tvar, barvu a zvětšovat se) – může to být známka degenerace bradavice do zhoubného útvaru.

Proto před výběrem metody pro odstranění novotvaru je nutné zjistit jeho povahu. Často, když je odstraněna jedna bradavice, zbytek zmizí.

Chirurgické odstranění bradavic

Chirurgické odstranění bradavic se používá v případech, kdy se nacházejí v hlubokých vrstvách kůže a existuje možnost, že jiné způsoby léčby budou neúčinné. Například, pokud bradavice roste rychleji nebo pokud pociťuje bolest, když začne krvácet, je nutný urgentní chirurgický zákrok.

Poté, co lékař odstranil tento novotvar skalpelem, na poškozenou oblast se aplikuje steh. To je podstatná nevýhoda zákroku, navíc při takové operaci může dojít ke krvácení a následnému průniku infekce do rány.

Moderní hardwarové metody odstraňování bradavic

Mezi moderní hardwarové metody odstraňování bradavic patří:

laserové odstranění bradavice na noze
 • cryodestruction;
 • elektrokoagulace;
 • laserové odstranění.

Kryodestrukce

Tento způsob odstraňování bradavic probíhá pomocí kapalného dusíku. Metoda je oblíbená, protože zabere minimum času, není potřeba žádná speciální příprava a není potřeba dlouhá doba rekonvalescence.

Pomocí speciálního vybavení lékař zmrazí novotvar a současně anestetizuje postiženou oblast. Během této operace a po ní pacient necítí žádnou bolest. Po kryodestrukci nezůstávají na kůži žádné jizvy ani rány.

Ale navzdory mnoha výhodám má metoda nevýhody:

 • V některých případech je vyžadován druhý postup.
 • Není možné plně kontrolovat hloubku expozice dusíku.
 • Pokud je teplota chladiva velmi nízká, může dojít k poškození kůže a na tomto místě se může vytvořit jizva.

Laserové odstranění

Laserová excize bradavic je široce používána v moderní chirurgii a kosmetologii. Při zákroku nedochází k poranění kůže, v místě bradavice zůstává malá jamka, která se zahojí během pár týdnů. Mezi výhody metody patří: naprostá sterilita, bezbolestnost. Trvá to jen několik minut, výsledkem je úplné odstranění nemoci.

Elektrokoagulace

Tento postup se provádí pomocí speciálního přístroje, který působí na postiženou tkáň elektrickým proudem. Poškozené buňky odumírají, přístup ke zdravým tkáním je zablokován. Proces je velmi účinný v případech, kdy se bradavice nachází v horních vrstvách dermis.

Jak se zbavit bradavic pomocí lidových prostředků

Přírodní bylinné prostředky se již dlouho používají k odstranění bradavic. Pomocí lidových metod můžete:

lidové prostředky k odstranění bradavic
 1. Zbavte se bakteriální infekce, která způsobila tento novotvar na kůži.
 2. Vysušení horní vrstvy epidermis je velmi důležité při léčbě novotvarů, ze kterých neustále vytéká tekutina neznámého původu.
 3. Eliminujte růst bradavice potlačením šíření infekce.

Česnek

Jedná se o vynikající antibakteriální prostředek, který vás dokáže zbavit některých typů kožních výrůstků, včetně bradavic.

 1. K přípravě vnějšího léku je nutné česnek nakrájet: rozdrtit, projít lisem nebo nakrájet. Naneste směs na problematickou oblast pokožky a zajistěte náplastí. Udržet česnek na slupce trvá déle než dvě hodiny. Pokud se na kůži kolem bradavice objeví zarudnutí, namažte kůži hojivou mastí nebo krémem.
 2. K přípravě léku je třeba vzít 250 g octa a tři hlavy česneku. Česnek je třeba oloupat a nakrájet, přidat do octa a výslednou směs je třeba týden louhovat na tmavém místě. S tímto lékem můžete vyrábět pleťové vody: namočte kapesník do produktu a přiložte na bradavici na několik hodin.

Cibule na bradavice

 1. Chcete-li připravit lék na bradavice, musíte si vzít 200 g octa a neloupanou cibuli. Vložte cibuli do octa, vařte a nechte několik hodin. Pleťová voda se vyrábí pomocí tohoto nástroje.
 2. Účinným lidovým lékem na bradavice je pečená cibule. Cibuli zabalíme do alobalu a pečeme v troubě. Otřete bradavici každou hodinu po dobu několika dní, dokud nezaschne.

Vlaštovičník

Tato rostlina je již dlouho známá pro své léčivé vlastnosti při dermatologických problémech. Chcete-li připravit lék, musíte si vzít čerstvou rostlinu. Odřízněte větev vlaštovičníku, začne z něj vystupovat šťáva a potřebují namazat bradavice. Šťáva by měla zmrznout, nemusíte ji smývat. Přípravek má bakteriologický a vysušující účinek. Před použitím se musíte ujistit, že neexistuje žádná alergie. Vlaštovičník by měl být používán s opatrností, protože přípravek způsobuje popáleniny.

Jeřáb

Musíte si vzít čerstvé bobule a rozdrtit je v hmoždíři. Tato kaše může být aplikována na bradavici ve formě obkladu, který je fixován náplastí a udržován po dobu několika hodin.

Zbavit se bradavic není snadný proces, ale jejich vzhledu se lze vyhnout, pokud budete dodržovat základní hygienická pravidla. Pokud se přesto na rukou objeví bradavice, je nutné před odstraněním novotvarů tento problém vyléčit zevnitř a také se postarat o posílení imunitního systému. Zdravotní problémy se méně často vyskytují u lidí se silným imunitním systémem.