Papilomová mast

mast z papilomů

K boji proti novotvarům na kůži se často používá mast na papilomy. Účinnost tohoto činidla závisí na složení, povaze účinku, stupni infekce. Papilomy na těle a sliznicích se objevují, když papilloma virus vstoupí do těla.

Proto má použití mastí, krémů, gelů většinou pouze lokální účinek. V tomto případě virus z krve nezmizí. Použití masti a současně antivirových léků, posílení imunitní obrany pomůže vyhnout se relapsům.

Způsoby odstranění papilomů

Papilomy jsou neoplazmy na kůži, které jsou benigní. Ve velmi vzácných případech může papilom degenerovat do maligního nádoru. Pokud papilom nezpůsobuje nepohodlí (fyzické nebo emocionální), pak jej nemůžete odstranit.

Pokud však novotvar způsobuje bolest, například při tření o oblečení, musí být bezpodmínečně léčen. O možnosti a výběru metody léčby papilomu je nejlepší se poradit se zkušeným lékařem. Odborníci často doporučují odstranění papilomu jednou z metod:

  • Chirurgická (excize v lokální anestezii).
  • Kapalný dusík (kryodestrukce).
  • Kyselina.
  • Laser.
  • Elektrický proud (elektrokoagulace).

Mnoho lidí používá lidové léky v boji proti papilomům. Před použitím tradičních metod se musíte poradit s lékařem. Některé přípravky nelze použít například na obličej, jiné mohou způsobit individuální nežádoucí účinky.

Použití mastí k odstranění papilomů, na rozdíl od okamžitého chirurgického odstranění laserem, se týká mírnějších metod řešení novotvarů.

Druhy mastí

Hotové masti se prodávají v lékárnách nebo specializovaných prodejnách, existují 3 typy:

  • Masti na bázi aktivních kyselin. Nejběžnější je salicylová mast. Známé antiseptikum, má protizánětlivé vlastnosti. K léčbě papilomů na obličeji se nedoporučuje používat salicylovou mast. Kromě toho může tento lék způsobit individuální vedlejší účinky a nedoporučuje se dětem a lidem s renálním selháním. Účinek se dostaví po několika týdnech užívání. Mast není účinná ve všech případech.
  • Masti na rostlinné bázi. Například přípravek vyrobený z bylinného nálevu smíchaného s práškem z těchto bylin. Aktivní složky infuze pronikají hluboko ke kořenům papilomu a prášek má škodlivý účinek na samotný papilom. Po smíchání složek se získá zelený krém. Vzhledem k tomu, že lék se skládá z léčivých bylin, není vyloučena alergická reakce na něj u lidí náchylných k alergiím. Bylinné přípravky, stejně jako přípravky na bázi kyselin, nepůsobí na příčinu onemocnění, ale pomáhají odstranit její vnější projevy.

Bylinný papilomový gel proniká hluboko do tkání a stimuluje imunitní systém ke zničení viru. Drogu lze klasifikovat jako rostlinnou a antivirovou.

  • Antivirové masti. Patří sem především mast na bázi oxolinu. Z názvu je zřejmé, že taková mast působí na původce papilomů - virus. Lék narušuje procesy vývoje, reprodukce viru.

Krém na bradavice a papilomy stimuluje produkci protilátek v těle, které pak bojují s virem.

Masti, připravené nezávisle, doma. Nejznámější a nejúčinnější je octová mast. Umyté čisté slepičí vejce se vloží do šálku, nalije se octem (esence). Pevně uzavřete. Když se skořápka rozpustí, odstraňte film, který byl pod skořápkou, přidejte vnitřní tuk a dobře promíchejte. Mast skladujte v lednici, trvanlivost je několik let.

Doma připravují i česnekovo-vazelínovou mast, masti na bázi vlaštovičníku a vazelíny, ocet a mouku. Domácí mast může poškodit zdravou pokožku a měla by být používána velmi opatrně.

Ošetření kůže po odstranění papilomu

Použití jakýchkoli přípravků pro péči o pokožku, včetně mastí po odstranění papilomu, je nutné konzultovat s lékařem. Kůže v místě odstranění je tenká, jemná, do rány se může snadno dostat infekce.

Lékař vám poradí s prostředky k ošetření rány, řekne vám o možnosti použití kosmetiky. Dokud se rána nezahojí, nedoporučuje se používat žádné prostředky. Když se kůra odloupne, může být předepsána hydrokortizonová mast.

Poté, co se zbavíte papilomů, musíte pečlivě sledovat pokožku, dodržovat doporučení lékaře, posílit imunitní systém, aby se zabránilo vzniku nových papilomů.