Bradavice: příčiny a léčebné metody

Bradavice jsou benigní, nebolestivé útvary na kůži, často způsobují pacientovi pouze morální nepohodlí, protože bradavice na otevřených místech kůže vypadají neesteticky. Mohou postihnout lidi jakéhokoli věku, bez ohledu na pohlaví. O příčinách výskytu bradavic a moderních metodách jejich léčby vám řekneme v tomto článku.

Příčiny vzhledu bradavic

lidský papilomavirus jako příčina výskytu bradavic

Příčinou tvorby bradavic je lidský papilomavirus, přenášený kontaktem a domácnostmi (při podávání rukou, používání běžných domácích potřeb, chůzi naboso na veřejných místech apod. ) nebo sexuálně. Samotný nosič viru nemusí mít žádné vnější projevy. Inkubační doba může trvat až šest měsíců, takže je často nemožné zjistit, kdy a kde k infekci došlo.

Existuje řada faktorů, které predisponují ke vzniku bradavic:

  • mikrotraumatizace kůže;
  • neustálá macerace kůže (nadměrné pocení, práce ve vlhkém prostředí);
  • snížená imunita;
  • nošení těsné obuvi může vyvolat výskyt plantárních bradavic.

Jak se bradavice léčí?

V mnoha případech, nějakou dobu po objevení se bradavic, samy zmizí, když se obnoví imunitní stav. Mnoho lidí však raději nečeká, až se problém vyřeší sám, a bradavice odstraní sami nebo po konzultaci s lékařem. Bradavice můžete odstranit doma, pouze pokud jste si jisti, že to je ona.

Existuje řada onemocnění, u kterých se na kůži mohou objevit prvky, které vypadají jako bradavice, ale léčí se zcela jinými metodami a použití prostředků k léčbě bradavic je nepřijatelné.

Neměli byste se pokoušet odstranit sami, ale je lepší poradit se s lékařem, pokud má bradavice neostré hranice, nerovnoměrnou barvu, rychle se zvětšuje, svědí, krvácí, bolí, zraní se a také když se objeví genitální bradavice.

Odstranění bradavic pomocí chemikálií

K odstranění bradavic se používají chemikálie – žíravé louhy nebo kyseliny, které způsobují odumírání tkání. Tuto metodu se nedoporučuje používat, přesto ji mnozí volí, protože není třeba ztrácet čas návštěvou lékaře. V lékárně jsou k dostání odstraňovače bradavic, z nichž nejoblíbenější jsou kyselina salicylová a Supercleaner. Je třeba poznamenat, že tento lék nemá nic společného s celandinem - rostlinou, jejíž šťáva se používá v lidovém léčitelství k léčbě bradavic (jedná se o hydroxid draselný a sodný).

Přípravek by měl být aplikován pouze na bradavici, vyvarujte se kontaktu se zdravou kůží. Pro ochranu okolní zdravé tkáně před náhodným chemickým popálením se doporučuje kůži kolem bradavice promazat dětským krémem nebo na ni nalepit náplast, do které se předem vyřízne otvor podle tvaru a velikosti bradavice. Několik dní po použití přípravku začne bradavice černat a poté zmizí. Na svém místě může zůstat sotva znatelná vada, ale někdy zůstanou docela znatelné jizvy.

Chemickou metodou se nedoporučuje odstraňování bradavic na obličeji, krku, dekoltu, genitálu, dále osobám s citlivou pokožkou, zejména se sklonem k tvorbě keloidních jizev a u dětí. Také neodstraňujte všechny bradavice současně: pokud jsou velké, pak by měla být odstraněna jedna nebo dvě v jednom postupu, pokud jsou bradavice střední velikosti, pak ne více než čtyři nebo pět.

Metoda kryodestrukce

Tato metoda je považována za nejpreferovanější pro odstranění bradavic, je prakticky bezbolestná, takže ji lze použít i u dětí. Další výhodou je, že po odstranění bradavice nezůstávají na kůži žádné kosmetické vady.

K odstranění bradavic dochází zmrazením tekutým dusíkem po dobu 10-30 sekund (v závislosti na velikosti). Bradavice nejprve zbělá a zhoustne, po pár hodinách se na jejím místě vytvoří bublina. Do týdne postupně vysychá (nelze otevřít), krusta by měla po pár týdnech sama opadnout, defekt na kůži po chvíli beze stopy zmizí.

Obvykle stačí k odstranění bradavic jedno zmrazení, ale plantární mohou vyžadovat několik ošetření v intervalech 2-3 dnů.

Elektro- a laserová koagulace

elektrokauter pro odstranění bradavic

Pomocí tenkého kovového nástroje, kterým je přiváděn vysokofrekvenční proud, se bradavice „odřízne", tato metoda je prakticky bez krve, provádí se v lokální anestezii a riziko infekce je minimální. Tato metoda se doporučuje k odstranění bradavic, když je potřeba odeslat materiál na histologické vyšetření. Po 1-2 týdnech zmizí kůra vytvořená v místě kauterizace.

Princip metody laserové koagulace je podobný výše popsanému. Bradavice se v lokální anestezii laserem odstraňuje vrstva po vrstvě, na jejím místě se vytvoří malá prohlubeň, která se po pár týdnech sama vyrovná.

Chirurgické odstranění bradavic

Tato metoda se zřídka používá v případech, kdy jsou bradavice velké nebo existuje několik bradavic, které se spojily do jedné. V lokální anestezii jsou tkáně vyříznuty, poté musí být odeslány na histologické vyšetření a řez v kůži je sešit kosmetickým stehem. Po odstranění bradavic tímto způsobem zůstává na kůži jizva.

Léčba bradavic lidovými prostředky

Po dlouhou dobu se lidé bradavic zbavovali pomocí tradiční medicíny.

  • Od nepaměti se šťáva z vlaštovičníku používá k odstraňování bradavic. Bradavicu je nutné 2x denně mazat rostlinnou šťávou, dokud nezčerná a neopadne (obvykle stačí 3-4 týdny). Ale bohužel můžete šťávu z této léčivé rostliny používat pouze v létě a ve městech není snadné najít keř celandine.
  • K odstranění tohoto problému se také používá česneková a cibulová šťáva. Bradavice se doporučuje několikrát denně mazat česnekovou nebo cibulovou šťávou, stačí nakrájet stroužek či cibuli a bradavici řezem potřít nebo na ni namazat cibulovou kaší.
  • Bradavice můžete také namazat čerstvou šťávou z kyselých jablek, rajčat, brambor, horského popela nebo aloe.
  • Můžete zkusit odstranit bradavice umělým ledem. Chcete-li to provést, musíte na bradavici připojit kus ledu a udržet jej tak dlouho, jak je to možné (dokud pokožka trpí), tento postup je třeba několikrát opakovat.

Kterého lékaře kontaktovat

Pokud se objeví bradavice, měli byste navštívit dermatologa. Poradí léky, aby se jich zbavili nebo provedli odstranění těchto formací. Bradavice můžete odstranit i v kosmetickém salonu. v některých případech, pokud existuje podezření na maligní povahu kožních výrůstků, je nutná konzultace s onkologem (onkodermatologem). U opakovaných bradavic se poraďte s imunologem.