Lidský papilomavirus - příznaky a léčba

Lidský papilomavirus (HPV) je jeden společný název pro skupinu virů, která má více než 70 různých členů. Viry mohou způsobit onemocnění různých lidských orgánů (například kůže nebo genitálií). Každému viru ze skupiny HPV bylo při výzkumu přiděleno pořadové číslo, viry se od sebe liší unikátním složením DNA. V tomto článku budeme diskutovat o možných příznacích a léčbě lidského papilomaviru.

Nejčastěji se tento virus přenáší pohlavním stykem, proto je skupina HPV klasifikována jako sexuálně přenosná nemoc. Infekce je možná i při kontaktu poškozené sliznice nebo kůže se sekretem nemocného člověka (například přes ručník). Byly zaznamenány případy, kdy byl virus přenesen na dítě od nemocné matky během porodu.

Příznaky onemocnění

projevy lidského papilomaviru na dlani

Projevy a příznaky infekce lidským papilomavirem závisí na typu viru a na tom, jaké onemocnění způsobil. Existuje několik skupin onemocnění nejčastěji způsobených HPV.

  1. Bradavice jsou kulaté, konvexní, husté, absolutně nebolestivé útvary, které se barvou neliší od okolní kůže. Objevují se na kůži dlaní, na chodidlech a méně často na jiných částech těla. Bradavice nezpůsobují pacientům úzkost, s výjimkou estetické. Příčinou jejich výskytu mohou být HPV typy 1–4.
  2. Genitální bradavice jsou druh bradavic, které se obvykle objevují na sliznicích a kůži genitálií: na hlavě penisu a kůži předkožky u mužů, kůži stydkých pysků u žen. Genitální bradavice se mohou objevit také v močovém měchýři, močové trubici, děložním čípku, vagíně, kolem řitního otvoru a v ústech. Navenek tyto genitální bradavice vypadají jako malé konvexní útvary, jejich okraje jsou nerovné (vzhledem jako květák). Toto onemocnění je způsobeno lidským papilomavirem typu 6 a 11.
  3. Bowenoidní papulóza je onemocnění charakterizované výskytem vyrážek na kůži genitálií. Nejčastější lokalizací vyrážky je kůže velkých stydkých pysků u žen, žalud penisu u mužů. Vyrážka je nažloutlý, růžový nebo bílý plochý plak, který stoupá nad povrch kůže. Bowenoidní papulóza je způsobena viry typu 16, 18, 31 a 33. Toto onemocnění může někdy přejít v rakovinu kůže.
  4. Bowenova choroba je onemocnění, které se vyvíjí u mužů. Na kůži penisu se objevuje vyvýšený vlhký sametově červený plak, jeho okraje jsou čisté. Plaketa může existovat velmi dlouho, je možný její periferní růst a malignita. Toto onemocnění je způsobeno HPV typy 16, 18, 31, 33, 35, 45.
  5. U žen mohou HPV typy 16 a 18 způsobit cervikální intraepiteliální neoplazii, což je prekancerózní stav děložního čípku. Existují 3 fáze tohoto procesu, přičemž poslední z nich je počáteční fází rakoviny děložního čípku.

Rakovina děložního čípku je zhoubné onkologické onemocnění způsobené HPV typy 16, 18, 31, 33, 35 a 39.

Bohužel jsou tato onemocnění u žen často asymptomatická až do posledních fází, ve kterých je účinnost léčby výrazně snížena.

Diagnóza infekce lidským papilomavirem

Diagnostika se skládá z několika fází a jako obvykle začíná objasněním pacientových obtíží a celkovým vyšetřením. Lékař vyšetří kůži a sliznice v místech, kde se nejčastěji objevují bradavice a genitální bradavice.

U žen je nutné vyšetření pochvy a děložního čípku pomocí zrcadel, kolposkopie, cytologické vyšetření (rozbor stěrového materiálu odebraného ze sliznic děložního hrdla a děložního hrdla). Kromě toho může lékař odebrat malý kousek tkáně děložního čípku k biopsii, pomocí které můžete stanovit počáteční stadia maligních onkologických onemocnění.

Polymerázová řetězová reakce je jednou z nejspolehlivějších výzkumných metod, která umožňuje přesně určit DNA viru v jakémkoli materiálu předloženém k analýze. Metoda má nevýhodu - jsou možné falešně pozitivní výsledky.

Nejpřesnější diagnostickou metodou je dnes test Digene, který umožňuje detekovat virus, určit jeho typ podle DNA a stupeň malignity (schopnost viru způsobit rakovinu).

Léčba

profesionální léčba lidského papilomaviru

K dnešnímu dni neexistují jasná schémata léčby infekce lidským papilomavirem a výběr taktiky léčby závisí na onemocnění způsobeném virem. V zásadě jsou všechny léčebné metody zaměřeny na eliminaci projevů virové infekce a nikoli na odstranění HPV z těla.

I když bradavice pacienta neobtěžují, doporučuje se je léčit. Hlavními metodami léčby jsou kryoterapie a elektrokoagulace. Genitální bradavice lze také odstranit pomocí kryodestrukčních metod, rádiových vln a elektrokoagulace a také laserem. Je třeba poznamenat, že odstranění bradavic a genitálních bradavic nevyléčí infekci papilomavirem a je možný jejich relaps.

Chirurgické metody léčby onemocnění způsobených infekcí lidským papilomavirem se používají hlavně k odstranění maligních novotvarů.

Ke snížení rizika možného relapsu onemocnění se spolu s mechanickými metodami používají další metody léčby. K dnešnímu dni neexistují žádné specifické léky proti lidskému papilomaviru, proto se doporučují antivirové léky a léky, které stimulují imunitní systém těla. Všechny různými způsoby ovlivňují virus a buňky jím ovlivněné.

Jakýkoli lék musí předepsat lékař, samoléčba není přípustná. Je třeba poznamenat, že účinnost léčby HPV antivirotiky nebyla prokázána a pozitivního výsledku není dosaženo u všech pacientů. Žádná ze současně existujících metod medikamentózní léčby infekce lidským papilomavirem nezaručuje úplné vyléčení onemocnění.

Kterého lékaře kontaktovat

S výskytem bradavic na kůži můžete kontaktovat dermatologa s infekcí genitálií - gynekologa, urologa, venereologa. Kromě toho je užitečné poradit se s odborníkem na infekční onemocnění a imunologem.