Lidsky papillomavirus

lidský papilomavirus co to je

Lidský papilomavirus (HPV) je vysoce specifická infekce z rodiny Papovaviridea se schopností infikovat a transformovat epiteliální buňky. Bylo identifikováno více než sto druhů HPV, z nichž 35 infikuje lidský urogenitální trakt a způsobuje poškození kožního epitelu kůže a sliznic pohlavních orgánů.

Každá šestá osoba je nositelem papilomaviru - to je uvedeno v údajích WHO. Infekce způsobená papilomavirem je bradavice (kondylom) a patří do skupiny virových infekčních onemocnění, která se vyznačují výskytem papilomatózních útvarů na kůži a sliznicích. HPV se vyznačuje svou chronickou formou s neustálými relapsy.

Důvody

Proč se vyvíjí lidský papilomavirus a co to je? Původcem je virus, který infikuje horní vrstvu kůže a sliznice pohlavních orgánů. Přenos těchto virů je možný pouze z člověka na člověka; k infekci dochází kontaktem s kůží nebo sliznicemi nemocného člověka.

Může dojít k infekci lidským papilomavirem:

 1. sexuální kontakt. Podle Mezinárodní lékařské asociace je papilomavirus jednou z nejčastějších sexuálně přenosných nemocí, což představuje více než 60% případů.
 2. Při narození. Infekce se může přenášet při narození z matky na novorozené dítě, které je následně plné infekce papilomavirem nebo laryngeální papilomatózou.
 3. během autoinokulace. Pokud nejsou dodržována základní hygienická pravidla, může dojít k samoinfekci: epilace nebo holení.
 4. podle domácnosti. Lidský papilomavirus se vyznačuje zvýšenou vitalitou a po dlouhou dobu může přetrvávat v teplém a vlhkém prostředí veřejných míst, jako jsou toalety, lázně, tělocvičny, bazény. Infekce probíhá prostřednictvím různých kožních lézí přímo kontaktem, používáním předmětů osobní hygieny nebo na veřejných místech.

Různé typy HPV způsobují nebo se podílejí na vývoji:

cesty infekce lidským papilomavirem
 • cervikální dysplázie (62%);
 • preinvazivní a invazivní rakovina děložního čípku (38%);
 • genitální bradavice, močové cesty (51%);
 • 10% klinicky zdravých žen nese HPV;
 • 85% pacientů s typickými genitálními bradavicemi při vyšetření odhalilo další ohniska HPV infekce pochvy a děložního čípku ve výrazné a mírné formě.

Tyto údaje nám umožňují považovat pacienty s papilomavirovými infekcemi genitálního traktu za skupinu s vysokým rizikem vzniku intraepiteliálního karcinomu děložního čípku.

Klasifikace

Platí následující klasifikace:

 1. HPV, jehož projevem jsou různé typy bradavic (HPV 1-5):
 2. Plantární bradavice (vzhled podobný kalusu), jedná se o 1-4 typy HPV;
 3. Ploché bradavice, jedná se o 3, 10, 28, 49 typů HPV;
 4. Běžné bradavice jsou 27. typ HPV.
 5. HPV ovlivňující vulvu, vagínu, genitálie, děložní čípek a dýchací cesty jsou 6, 11, 13, 16, 18, 31, 33, 35 typů HPV.
 6. HPV, jehož léze ve formě vyrážek je spojena se stavem prekancerózního onemocnění (HPV s vysokým onkogenním rizikem), je HPV 39 a další typy.

Jak vidíte, tyto benigní novotvary se mohou tvořit kdekoli na těle:

  krk
 • ;
 • obličej;
 • pod poprsí;
 • v podpaží;
 • na genitáliích;
 • na sliznicích vnitřních orgánů, úst a nosní dutiny.

Potřeba léčby lidského papilomaviru je způsobena následující skutečností. Kmen je intracelulární parazit, který není schopen nezávislé reprodukce. Za tímto účelem používá buňky lidského těla. Virus může po dlouhou dobu parazitovat a vnášet do lidských chromozomů vlastní DNA. Jeho znatelná aktivace je pozorována na pozadí snížené imunity.

Inkubační doba

Inkubační doba je dlouhá: od půl měsíce do několika let. Infekce lidským papilomavirem je charakterizována latentním (latentním) průběhem. Osoba se může současně nakazit několika typy papilomavirů. Pod vlivem různých faktorů se virus aktivuje, zvyšuje se jeho množení a onemocnění přechází do stadia klinických projevů.

Ve většině případů (až 90%) dochází k samoléčení během 6–12 měsíců, v ostatních případech se jedná o dlouhodobý chronický rekurentní průběh s možnou malignitou procesu (v závislosti na typu viru).

Příznaky lidského papilomaviru

Lidská imunita je dostatečně silná, aby dokázala bojovat proti viru v rané fázi jeho vývoje. A ve většině případů se nemoc nevyvíjí. V průběhu času, během několika měsíců, let nebo dokonce desetiletí se však u lidí mohou vyvinout některé příznaky infekce lidským papilomavirem.

Existuje několik skupin onemocnění nejčastěji způsobených HPV:

 1. Bradavicejsou kulaté, tuhší než tělesné výrůstky o průměru 2 mm až 1 cm. Hranice bradavic jsou velmi jasně ohraničené, existují bradavice nepravidelného tvaru. Jsou drsné na dotek a přicházejí v různých barvách. Nejčastěji se tvoří na místech, kde je pokožka nejvíce poškozena: na rukou, kolenou nebo loktech.
 2. Plantární bradavice. Vyvíjejí se, když jsou infikováni viry typu 1, 2 v místech, kde se boty třou nebo přitlačují na nohy. Kůže v místě bradavice se stává silnější, bradavice nemá jasné hranice.
 3. Genitální bradavice- druh bradavic, které se obvykle objevují na sliznicích a pokožce genitálií: hlava penisu a kůže předkožky u mužů, kůže stydkých pysků u žen. Mohou se také objevit v močovém měchýři, močové trubici, na děložním čípku, v pochvě, na kůži kolem konečníku, v ústech. Navenek tyto genitální bradavice vypadají jako malé vypouklé útvary, jejich okraje jsou nerovnoměrné (ve vzhledu jako květák). Toto onemocnění je způsobeno lidským papilomavirem typu 6 a 11.
 4. Bowenoidní papulóza. Kolem genitálií se objevují malé ploché bradavice (poněkud podobné plochým bradavicím). Vyvíjí se častěji u mužů, kteří neustále mění sexuální partnery. Volané podle typů - 16, 18, 31, 33, 42, 48, 51, 54.

Jakákoli virová infekce, která je neustále v lidském těle (a HPV na ni odkazuje), se aktivuje pouze se snížením imunity.

Lidský papilomavirus: fotografie

fotografie lidského papilomaviru

Abychom zjistili, jak vypadá lidský papilomavirus v různých projevech, připravili jsme fotografii.

Příznaky lidského papilomaviru u žen

Infekce může projít v latentní formě a může způsobit vývoj genitálních papilomů. Genitální bradavice jsou pozorovány hlavně u žen ve věku 15 až 30 let.

Hlavním rizikem vzniku onemocnění způsobených typy 16 a 18 je rozvoj rakoviny děložního čípku. Rakovina děložního čípku snižuje průměrnou délku života v průměru o 26 let. Z hlediska vývoje rakoviny se stává nebezpečným pouze virus, který je v těle déle než rok.

Bohužel jsou tato onemocnění u žen často asymptomatická až do posledních fází, kdy je účinnost léčby významně snížena.

Příznaky lidského papilomaviru u mužů

Pro muže je lidský papilomavirus méně nebezpečný než pro ženy. Nejčastěji se jedná o pasivní nosiče. Pravděpodobnost vzniku rakoviny je mnohem menší.

HPV u mužů může způsobit genitální bradavice na předkožce, žaludu nebo frenum. Tyto formace musí být naléhavě odstraněny, protože zasahují nejen do osobní hygieny, ale také do sexuální aktivity.

Prevence

Uveďme hlavní směry prevence infekce lidským papilomavirem:

 • opatření osobní hygieny na veřejných místech;
 • zdravý životní styl, který udržuje vysokou úroveň imunity;
 • správný režim práce a odpočinku;
 • mírná fyzická kultura;
 • příjem vitamínů, ovoce, džusů;
 • pouze jeden sexuální partner (v ideálním případě);
 • používání kondomu během pohlavního styku.

V současné době jsou k dispozici očkování proti lidským papilomavirům.

Léčba lidského papilomaviru

V současné době neexistuje jediný antivirový lék, který by způsobil zmizení lidského papilomaviru z těla.

Různé interferony a interferonogeny mohou snížit již existující bradavice, ale nesnižují výskyt nových. Hlavní metodou léčby lidského papilomaviru proto zůstává odstranění genitálních bradavic chemickými nebo chirurgickými metodami.

Zde jsou základní metody odstraňování tkáně papilomu:

 1. radiochirurgické. Elektroda rádiových vln odřízne nádor, koaguluje cévy. Poté je nutný antiseptický obvaz.
 2. laser. Bezkontaktní a nekrvavý způsob. Na místě odstraněného papilomu zůstává kůra, pod kterou probíhá hojení. Nevýhody - riziko opakování, vysoké náklady, potřeba zbrousit zbývající jizvy.
 3. Elektrokoagulace. Metoda je obdobou dvou předchozích metod z hlediska efektivity, výsledků a cen.
 4. chirurgický. Jedná se o operaci v lokální anestezii.
léčba lidským papilomavirem

Před zahájením léčby se zeptejte svého lékaře:

 1. Jaká léčba je k dispozici na klinice, kde se léčíte?
 2. Kolik každá léčba stojí a jaké jsou možné komplikace?
 3. Bude operace bolestivá?

Je třeba zdůraznit, že odstranění papilomů by nemělo být považováno za úplné vyléčení infekce lidským papilomavirem, protože v tomto případě člověk nepřestává být nosičem viru, to znamená, že se papilární polypy mohou během několika let znovu objevit. Proto lékaři, aby se tomu zabránilo, doporučují léčit celé tělo jako celek.

Kryokoagulace

Kryokoagulace (moxování kapalným dusíkem) je rychlá a účinná metoda léčby genitálních bradavic. Postup může být mírně bolestivý a nepříjemný, ale pro pacienty to zřídka vyvolává velké obavy.

Kryokoagulace genitálních bradavic se provádí v několika relacích po dobu několika týdnů. Úplná eliminace genitálních bradavic je pozorována u 75-80% pacientů, kteří podstoupili všechny procedury.

Doporučení pro pacienty

Neměli byste se pokoušet sami diagnostikovat a léčit lidský papilomavirus.

 1. Nejprve musíte zvolit správnou metodu.
 2. Zadruhé, vždy existuje riziko záměny genitálních bradavic se zhoubným nádorem.

Raději neriskujte a svěřte své zdraví profesionálům - to vám zajistí dlouhý a šťastný sexuální život. Sexuální život během období léčby papilomavirem se zastaví až do úplného uzdravení. Je nutné vyšetření a v případě potřeby ošetření partnera.