Typy bradavic a alternativní způsoby léčby

bradavice na obličeji

Dokonce i na nejlépe upravené a zdravé kůži se mohou objevit bradavice - malé zaoblené uzliny, které patří k benigním novotvarům. Ve většině případů za jejich vzhled „může" lidský papilomavirus (HPV), jehož nositelem je téměř každý dospělý člověk, někdy aniž by o jeho přítomnosti vůbec tušil.

Typy bradavic se liší velikostí, umístěním a důvody jejich vzhledu. Stejně jako v případě krtků neexistuje žádná striktní forma - například v aktuální verzi Mezinárodní klasifikace nemocí je lze nalézt ve čtyřech sekcích najednou: "virové bradavice", "sexuálně přenosné choroby", "kůže" nemoci" a „benigní formace".

Zdálo by se, že takový nevinný novotvar, jako je bradavice, může způsobit spoustu nepříjemných okamžiků. Kromě toho, že tyto epidermální výrůstky mají neestetický vzhled, některé typy bradavic se mohou bez léčby stát zhoubnými. Tradiční a alternativní metody léčby bradavic pomocí nejjednodušších dostupných prostředků jsou popsány níže.

Druhy bradavic a jejich fotografie

Bradavice jsou výrůstky epidermální vrstvy kůže, které se liší tvarem a barvou a mají zpravidla benigní průběh.

Bradavice jsou způsobeny různými viry lidské papilomatózy, které mohou být infikovány přímým nebo nepřímým - prostřednictvím infikovaného povrchu - kontaktem. Bradavice se mohou objevit kdekoli na těle, mohou být jednotlivé nebo splývat.

Chování bradavic je nepředvídatelné: nemusí reagovat na nejúčinnější léčbu nebo mohou vymizet bez jakékoli léčby. Navíc podíl samohojení nebo vymizení bradavic po alternativní léčbě tvoří asi 20 % všech případů.

Relapsy onemocnění jsou možné i po úplném vyléčení. Faktem je, že lidský papilomavirus, který způsobuje bradavice, je v kůži v neaktivním stavu. Když se virus znovu aktivuje, bradavice se znovu objeví. Pravděpodobnost relapsu je prakticky nezávislá na způsobu léčby a je asi 30 %.

Bradavice vyžadují povinnou léčbu, protože u některých lidí se tyto benigní formace mohou ostře vyvinout v maligní. Výběr léčebné metody by měl určit dermatolog.

Obyčejné (vulgární) bradavice jsou husté, suché, ohraničené, nebolestivé, keratinizované eminence s nerovným vilózním povrchem, velikosti od špendlíkové hlavičky po hrášek. Může se spojit a vytvořit velké plaky. Obvykle mezi bradavicemi je největší - "mateřská", po úspěšné léčbě, která všechny ostatní mohou zmizet. Nejčastěji se tyto bradavice nacházejí na rukou. K léčbě těchto bradavic se nejčastěji používají lidové prostředky.

Plantární bradavice - druh běžných bradavic - se objevují v místech, kde jsou otlačeny boty, zejména u lidí, kteří se hodně potí. Plantární bradavice, velmi husté, keratinózní, šedo-šedé barvy, jsou velmi bolestivé, což brání chůzi; někdy způsobit dočasnou invaliditu.

ploché bradavice na kůži

Ploché neboli juvenilní bradavice se obvykle vyskytují u dětí a mladých lidí. Jak můžete vidět na fotografii, tento typ bradavic má tvar zaoblených nebo „nepravidelných" plochých uzlů, které se nacházejí na hřbetu rukou, stejně jako na kůži obličeje. Vzhled plochých bradavic je usnadněn podrážděním kůže (často se vyskytují podél škrábanců, řezů atd. ).

Genitální bradavice jsou drobné růžové uzliny, které se spojují a vytvářejí papilární proliferaci měkké konzistence na spodině v podobě nohy. Častěji se vyvíjejí na genitáliích, v tříselných a intergluteálních záhybech s nečistou kůží.

genitální bradavice na kůži

U starších osob se vyvíjejí stařecké bradavice, keratomy související s věkem; není spojena s virovou infekcí. Plakety šedé, hnědé nebo černé barvy, pokryté volnými nadrženými hmotami impregnovanými kožním mazem. Jsou lokalizovány především na obličeji, krku, trupu.

Jak se rychle zbavit bradavic doma

Existují tři hlavní způsoby, jak se zbavit benigních bradavic:

  • medikace: imunoterapie, lokální aplikace léků s obsahem kyseliny, kyselina retinová;
  • chirurgické: kryoterapie (moxování kapalným dusíkem), elektrokoagulace, skalpel rádiových vln;
  • lidově (jako doplňkové): užívání léčivých rostlin a plodů.

Ať už si vyberete kteroukoli metodu léčby bradavic, musíte pamatovat na posílení obranyschopnosti těla, protože právě oslabení imunitního systému dává impuls k rozvoji této nemoci.

Zde je několik způsobů, jak se zbavit bradavic doma pomocí receptů tradiční medicíny:

  • Poté, co syrovou cibuli namočte na 2 hodiny do octa, přivažte ji přes noc k bradavici. Opakujte několik nocí za sebou. Aby nedošlo k opaření kůže kolem bradavice, můžete ji přelepit náplastí.
  • Potřete bradavici čerstvě nakrájenými půlkami brambor.
  • Jednou z osvědčených metod, jak se bradavic rychle zbavit, je 2x denně kauterizovat bradavice čerstvě utrženou šťávou z vlaštovičníku. Vzhledem k tomu, že šťáva z vlaštovičníku je docela žíravá, musíte bradavice pouze namazat a dávat pozor, abyste se nedotkli kůže kolem.