Papilom: co to je? Důvody vzhledu a jak jej odstranit

Bradavice a papilomy jsou poměrně častým problémem. Ve většině případů jsou takové formace na kůži benigní a prakticky bezpečné. Přesto je v některých případech možná degenerace maligních buněk. Proto se mnoho lidí zajímá o otázky, proč se papilom vyskytuje, co to je a zda tato formace představuje hrozbu pro zdraví. Kromě toho je zajímavá i otázka, jak se takových kožních výrůstků zbavit.

papilom na lidské kůži

Papilom: co to je?

Papilom je benigní kožní výrůstek, který vzniká v důsledku rychlé proliferace epiteliálních buněk. Tyto výrůstky se mohou objevit téměř na jakékoli části těla, včetně pokožky obličeje, krku, hrudníku a třísel. Obecně jsou měkké na dotek. Stojí za zmínku, že takové formace mohou poměrně rychle růst.

Papilom: příčiny výskytu

"Viníkem" vzhledu kožních výrůstků je lidský papilomavirus. Podle statistik je téměř 90 % světové populace nositeli této infekce. V lidském těle mohou virové částice existovat měsíce nebo dokonce roky, aniž by způsobovaly jakékoli vnější příznaky.

Výskyt kožních lézí je zpravidla spojen s oslabením imunitní obrany. Dříve přenesené infekční nebo zánětlivé onemocnění, exacerbace chronického onemocnění, nezdravá strava, silný stres - to vše může oslabit imunitní systém a vyvolat tvorbu kožních výrůstků.

lidsky papillomavirus

Papilom: co to je a jak je to nebezpečné?

Ve většině případů jsou takové novotvary benigní a nepředstavují pro člověka vážnou hrozbu. Ale najdou se i výjimky. Pro začátek je třeba poznamenat, že některé odrůdy viru (dnes je známo více než sto forem) zvyšují pravděpodobnost maligní transformace a tím i riziko vzniku rakoviny.

Kromě toho jsou papilomy často umístěny na těch částech těla, které jsou nejčastěji náchylné k mechanickému namáhání a poranění, například na obličeji, pažích, podpaží, krku atd. V místě svlečeného výrůstku se vytvoří rána , které se mohou stát vstupní branou pro infekci a způsobit rozvoj různých kožních onemocnění.

Lidský papilom: léčba

Pokud máte na těle podobný novotvar, v žádném případě se jej nepokoušejte odstranit sami. Nejprve musíte navštívit lékaře, protože pouze odborník řekne, zda se skutečně jedná o papilom, co to je a jak se ho můžete zbavit.

profesionální odstranění papilomu

Pokud výsledky rozborů a studií prokázaly, že kožní výrůstek je skutečně benigní, lze vybrat vhodné přípravky na odstranění. K tomuto účelu se často používají chemicky agresivní látky, které kauterizují tkáně novotvarů. Účinná je také čerstvá šťáva (nebo koncentrát) z vlaštovičníku.

Kromě toho lze papilom odstranit pomocí kryoterapie. Během procedury je bradavice ošetřena tekutým dusíkem, protože tkáně jsou zničeny vlivem ultra nízkých teplot. Přesto je nejoblíbenější a zároveň bezpečné odstranění papilomů laserem.

Bohužel je téměř nemožné očistit tělo od viru. Zdravý životní styl, stejně jako užívání imunomodulačních látek, pomohou posílit obranyschopnost těla a zabránit vzniku následných exacerbací.