Bradavice na rukou a prstech: léčba, odstranění, odstranění

Bradavice jsou novotvary virové povahy, které se mohou tvořit na kterékoli části kůže, ale jejich nejčastější lokalizace je na rukou, ploskách nohou, obličeji a krku. Bylo prokázáno, že příčinou jejich vzhledu je lidský papilomavirus HPV, který má více než 100 druhů, z nichž mnohé přispívají k malignitě novotvarů. Proto je nemožné brát na lehkou váhu vzhled jakýchkoli výrůstků na těle, rozhodně byste měli kontaktovat dermatologa, abyste zjistili přesnou diagnózu, typ, povahu útvaru, odlišili jej od jiných kožních patologických změn. Jak se zbavit bradavic na rukou, ošetření a odstranění těchto výrůstků na kůži, řekneme v tomto článku.

Jak se bradavice přenášejí a proč se objevují?

Proč se bradavice objevují na rukou, na prstech? Jaké jsou jejich příčiny vzhledu, jak se přenášejí? Téměř 20 % dospívajících a dětí alespoň jednou, ale mělo kontakt s bradavicemi ve svém okolí, a 10 % z nich se vyskytuje v různém věku. K infekci papilomaviry různých typů dochází velmi snadno v přítomnosti mikrotraumat na kůži:

 • jako přímá cesta v přímém kontaktu postižené kůže se zdravou
 • a v domácnosti - přes oblečení, výrobky osobní hygieny, domácí potřeby
bradavice na prstech

Následující typy HPV 1-5, 49, 57, 19-24, 26-29, 1, 12, 10, 14, 15, 17, 19 jsou „vinnými" z následujících typů HPV na výskytu bradavic, plantární bradavice. Inkubační doba těchto virů je 2-6 měsíců. Avšak i když je papilom infikován viry, silné zdravé tělo snadno zastaví jejich reprodukci a progresi, a proto hlavním důvodem vývoje bradavic na kůži u dětí a dospělých je snížení obranyschopnosti těla - podvýživa, dlouhodobý stres, hormonální poruchy, přepracování, negativní vnější expozice, jako je záření, chemické emise z průmyslových měst, chemizované potraviny atd. faktory.

Virus se nejrychleji přenáší v místnostech s teplým a vlhkým vzduchem, takže sauny, bazény, vany, tělocvičny, tělocvičny jsou nejčastějšími místy přenosu infekce.

Oblíbená lokalizace bradavic na rukou je zřejmá, protože k největšímu kontaktu při práci, hrách, doma, ve vnějším prostředí dochází právě přes ruce.

Zatímco touha dětí škrábat nebo trhat bradavice může rozšířit virus do jiných oblastí kůže, některé dětské návyky kousání nehtů mohou také přispět k infekci pod nehty. Nedostatečná léčba bradavic pod nehty, na prstech vede k jejich růstu, vícenásobnému rozmnožování, srůstání nebo poškození nehtu.

Co se stane, když se nakazíte? Virové HPV agens pronikají přes škrábance, poranění, mikrotrhlinky na kůži do krve. Potom DNA viru v lidském genomu vede k abnormálnímu procesu buněčné proliferace. V tomto případě dochází ke zvýšení průtoku krve do místa infekce virem, což přispívá k rychlému růstu těchto buněk. Někdy je tento proces velmi rychlý, kdy se bradavice objeví během 1-2 týdnů a někdy se táhne několik měsíců, takže si člověk ne vždy hned všimne jejího vzhledu.

Jak můžete zjistit, zda je to bradavice nebo ne?

Existuje více druhů bradavic – jsou jednoduché, vulgární a ploché.

Jednoduché nebo vulgární bradavice

Nejčastěji jsou na prstech, dlaních, hřbetu rukou, aniž by způsobovaly jakoukoli bolest, velmi zřídka se tvoří na sliznicích a obličeji. Jedná se o nejčastější typ verruca vulgaris, patří jim až 70 % všech kožních novotvarů. Vypadají jako husté, zaoblené uzliny, od 0, 3 cm do 1 cm v průměru, různých odstínů, v některých případech se neliší barvou od hlavní kůže, někdy mohou být více růžové, nažloutlé nebo tmavší, světle hnědé. Na dotek nejsou hladké, dokonce ani drsné. Obvykle se progrese viru projevuje mnohočetnými novotvary, kdy je určena jedna z největších mateřských bradavic a mnoho menších v blízkosti. Když rodiče odstraníte, zbytek se může sám zničit.

Ploché bradavice nebo, jak se jim také říká, mladistvé

Vyskytují se pouze ve 4 % případů a postihují jak obličej, sliznice, tak i pokožku rukou, prstů. Nejčastěji se vyskytují u mladých lidí ve věku 10-30 let. Obvykle jsou malé velikosti, nepřesahují 3 mm, mají hladký povrch, zaoblený tvar, nažloutlou nebo masovou barvu.

Chcete-li zjistit, zda se jedná o bradavice nebo jiné kožní patologie, měli byste kontaktovat dermatologa.

Bradavice je nutné ošetřit, odstranit

V případě genitálních bradavic, papilomů a bradavic nelze to, co se děje, ignorovat, protože to naznačuje existující selhání lidského imunitního systému. Samy o sobě takové novotvary ve většině případů nejsou nebezpečné, nejsou bolestivé, ale i když nezasahují a nezpůsobují nepohodlí, bradavice by měly být zlikvidovány, protože:

 • Přítomnost byť jedné bradavice zvyšuje riziko jejich náhlého rozšíření do dalších, neinfikovaných oblastí kůže.
 • Náhodné trauma, roztržení formace může přispět k zavedení sekundární infekce nebo zvýšit šíření papilomaviru
 • Přítomnost novotvarů vystavuje riziku infekce okolní lidi, zejména rodinné příslušníky, blízké, v práci, ve škole, ve školce.
 • Ačkoli se věří, že jednoduché bradavice nejsou onkogenní, vždy existuje riziko malignity jakéhokoli novotvaru.

V klinické praxi se vyskytují případy samoústupu bradavic, kdy bradavice na prstech bez léčby spontánně a beze stopy zmizely. Předpokládá se, že do 3 let může 75 % bradavic vymizet z jakýchkoli vnitřních důvodů, do 2 let v 66 % případů a do šesti měsíců u 30 % případů.

Pokud však k regresi novotvaru nedojde, žádný způsob jejich odstranění nezaručuje úplné zhojení, vzhledem k virové povaze bradavic. Pokud vnitřní rezervy těla neposkytují slušnou imunitní odpověď, dokonce ani po odstranění mají bradavice tendenci se tvořit znovu a znovu, opakovat se v jiných oblastech kůže.

Nezapomeňte odstranit bradavice, pokud:

 • Pokud bradavice změní barvu, stane se nerovnoměrnou, navlhne nebo krvácí
 • Pokud jsou četné vzhled dceřiných útvarů
 • Pokud se bradavice nachází v oblasti, kde je neustále vystavena tření, tlaku, riziku roztržení a také pokud velmi překáží nebo je na viditelném místě, způsobuje člověku psychické a estetické nepohodlí.

Jak se zbavit bradavice?

bradavice na dlani

Také dnes neexistuje žádná specifická léčba bradavic na rukou. Všechny metody léčby lze rozdělit na:

 • Chirurgické seškrábnutí růstové tkáně skalpelem v lokální anestezii, tato metoda se dnes používá jen zřídka.
 • Fyzioterapie - laserové odstranění bradavic, tekutý dusík, elektrokoagulace
 • Chemické - kyseliny, zásady
 • Imunoterapie
 • Lidové prostředky - šťáva z celandinu, cibule, kyselina octová.

Léčba jakýmikoli volně prodejnými léky nemusí být bezpečná, zvláště bez přesné diagnózy. Co dnes dermatologové nabízejí k odstranění, odstranění bradavic na rakech, na prstech?

Odstranění bradavic laserem je poměrně účinná metoda, jak se bradavic zbavit, velmi rychlá, bezbolestná, ale přesto poměrně drahá. Pokud jde o kosmetický efekt, dnes je to považováno za nejlepší možnost odstranění, protože po zákroku nejsou téměř žádné jizvy a jizvy, lékař může snadno kontrolovat intenzitu expozice, zotavení po zákroku je poměrně rychlé a odstraněný novotvar lze histologicky vyšetřit.

Kryoterapie neboli odstranění bradavic tekutým dusíkem je procedura v některých případech značně bolestivá, ale při kompetentním posouzení hloubky expozice lékařem nezanechává žádné stopy. V některých případech to však vyžaduje druhý zákrok, nevýhodou je bolest po zákroku 1-2 dny a tvorba bubliny, kterou je třeba týden ošetřovat silným roztokem manganistanu draselného.

Metodou elektrokoagulace se léčí bradavice na prstech rukou, na dlaních pod vlivem vysokofrekvenčního proudu, jedná se o nekrvavou metodu, ale používá se na drobné bradavice bez hlubokého kořene, proto např. bradavice na chodidle nejsou touto metodou odstraněny.

Chemikálie používané k odstranění bradavic

Existují hotové farmaceutické výrobky, které se používají k odstranění bradavic na prstech, dlaních, těle a nohou.

Chemikálie by se měly používat velmi opatrně, protože mohou způsobit popáleniny blízké zdravé tkáně, nejlepší je, když léčbu provádí lékař. Aby nedošlo k poškození kůže, můžete nejprve nanést na okolní povrch buď mastný krém, nebo oblast kůže uzavřít lepicí páskou po vyříznutí otvoru pro bradavici. průměr velikosti růstu.

Před použitím jakéhokoli lidového léku nebo hotového léku je nutné bradavici napařit po dobu 5-10 minut, poté pokožku otřít do sucha a aplikovat roztok. U kyseliny salicylové je nutná léčba dlouhodobě - 1-3 týdny, u ostatních léků někdy stačí jednorázová kúra nebo opakování procedury po 2 týdnech.

Mezi lidovými metodami léčby bradavic na prstech, nehtech, rukou je nejúčinnější kauterizace přírodní celandinovou šťávou z bradavic, kterou lze provádět nezávisle během období květu trávy od května do června.