Hlavní typy analýz papilomů, rysy jejich sbírky

Papilomavirus neboli HPV je mikroorganismus, který má desítky poddruhů. Podle toho, jaký kmen viru člověk má, dochází k určitým změnám na kůži, sliznicích a vnitřních orgánech.

HPV související s onkogenními poddruhy jsou obzvláště nebezpečné, to znamená, že zvyšují riziko vzniku maligních onemocnění. Analýza papilomu, provedená včas, pomáhá určit kmen papilomaviru a v souladu s tím získat antivirovou léčbu, která je také prevencí rakoviny.

Příčiny HPV

Lidský papilomavirus je celosvětově jedním z nejrozšířenějších virů.

Předpokládá se, že jeden nebo více kmenů tohoto mikroorganismu lze nalézt u téměř 90 % populace. Tak rozšířené rozšíření HPV je způsobeno snadností jeho přenosu.

Virus se přenáší pouze z člověka na člověka, ale několika způsoby. Nejzákladnější je sexuální, a to může být buď tradiční sexuální kontakt nebo orální nebo anální. HPV může přecházet z matky během porodu na dítě a často po chvíli jsou detekovány papilomy v ústech a krku dítěte.

Často se papilomavirus přenáší kontaktem, to znamená poškozenou kůží nebo při používání určitých osobních věcí různými lidmi. Mikroorganismus si dokonale zachovává svou životaschopnost ve vlhkém a teplém prostředí, takže je snadné stát se jeho majitelem po návštěvě vany nebo bazénu.

Některé rysy sexuální aktivity zvyšují riziko infekce. Jde o její brzký nástup, časté střídání partnerů, pohlavně přenosné choroby, potraty u žen. Ve většině případů jsou ženy sexuálně infikovány HPV, které lékaři spojují s anatomickými rysy struktur jejich pohlavních orgánů.

Papilomavirus se ne vždy objeví okamžitě, ve většině případů uplyne několik měsíců a let, než se jeho vnější projev na kůži a sliznicích objeví.

Aktivaci patogenu má na svědomí několik provokujících faktorů, do jejich skupiny patří:

 • Výrazné oslabení imunitního systému. To je pozorováno po těžkých infekčních onemocněních, po dlouhodobé léčbě antibiotiky, s častými respiračními onemocněními.
 • Negativní dopad dlouhodobého a častého psycho-emocionálního stresu.
 • Přítomnost chronických onemocnění genitální oblasti, močových orgánů, trávicího traktu.
 • Avitaminóza.
 • Špatné návyky - dlouhodobé kouření, zneužívání alkoholu.

Aktivace viru vede k tomu, že se hromadí ve velkém množství v určité oblasti těla nebo na sliznicích a mění strukturu a funkci zde umístěných buněk. Výsledkem tohoto procesu je výskyt bradavic a papilomů.

Zvláště nebezpečné jsou genitální bradavice, které se objevují na vnějších genitáliích a u žen uvnitř pochvy. Výrůstky na kůži mohou být jednotlivé i vícečetné, často jsou poraněné, což zvyšuje riziko degenerace normálních buněk na atypické.

Jak a proč se provádí analýza na lidský papilomavirus?

molekuly lidského papilomaviru

Když se na lidském těle objeví papilomy, dermatolog může rozhodně říci, že v těle tohoto pacienta je přítomen virus.

Ale aby byla léčba co nejúčinnější, je nutná laboratorní diagnostika, která určí typ viru a jeho množství v těle.

Pokud jsou detekovány papilomatózní růsty, je nezbytné určit kmen HPV:

 • Na zevních genitáliích, u žen v pochvě au mužů na penisu a močové trubici.
 • V oblasti krku a úst.
 • kolem řitního otvoru.

Analýza v tomto případě umožňuje určit, zda virus patří do onkogenní nebo neonkogenní skupiny.

To umožňuje lékaři předvídat výsledek onemocnění a předepisovat léčbu, která zabraňuje pravděpodobnosti vzniku maligní léze. Nutný je rozbor na lidský papilomavirus a při zjištění prekancerózních stavů je to u žen dysplazie nebo leukoplakie děložního čípku.

Analýza na papilomavirus se doporučuje každé ženě po 30 letech. V ideálním případě by se měl opakovat jednou za tři až pět let. Takový postoj k vlastnímu zdraví umožní identifikovat vývoj atypických buněk v raných fázích jejich vzhledu.

Pro stanovení HPV v lidském těle byly vyvinuty různé diagnostické metody. Pacientce odebírá krev na rozbor, seškrab a stěr u žen z cervikálního kanálu a děložního čípku. U mužů jsou k analýze potřeba buňky ze slizniční vrstvy močové trubice, tajemství prostaty.

Před provedením analýzy se doporučuje dodržovat několik pravidel. Muži by neměli močit po dobu jedné a půl hodiny. Žena by se při předchozí večerní hygieně neměla sprchovat a používat baktericidní mycí prostředky.

Pokud je to nutné, při podezření na HPV se provádí biopsie. To znamená, že se z oblasti buněčné transformace odebere malý kousek tkáně.

Diagnostické metody

Moderní lékařská centra mají několik metod pro detekci HPV v lidském těle. Nejčastěji používané jsou následující:

 • PCR - polymerázová řetězová reakce. Tato metoda je založena na detekci DNA lidského papilomaviru, což umožňuje najít tento mikroorganismus s téměř největší pravděpodobností. Ke studiu jsou potřeba biologické tekutiny – krev, sliny, moč, plodová voda nebo seškrab ze slizniční vrstvy děložního čípku nebo močové trubice. DNA diagnostika také pomáhá určit typ mikroorganismu a jeho kvantitativní poměr v době odběru vzorků.
 • Digin test je moderní, vysoce citlivá analýza, která umožňuje přiřadit virus k jednomu ze sta kmenů a určit jeho onkogenicitu. K analýze papilomu je nutný seškrab z pochvy nebo močové trubice. Interpretaci získaných výsledků provádí lékař. Digin test umožňuje detekovat koncentraci viru, což ukazuje na vysoké riziko degenerace změněných buněk na rakovinné. Proto je tato studie nezbytná k předepsání nejúčinnější preventivní léčby.

V případě pozitivních výsledků testu nebo v případě pochybných výsledků je předepsána druhá diagnóza. Umožňuje vyhodnotit výsledky léčby a přesně určit, zda je člověk infikován HPV.

Ale i s negativními výsledky by měla být každá osoba, pokud je to možné, pravidelně vyšetřována, protože je možné se kdykoli nakazit virem.

Vlastnosti průzkumu u žen

kontaktování lékaře kvůli lidskému papilomaviru

Diagnóza papilomaviru u žen má své vlastní charakteristiky. Nejinformativnější je kvalitativně odebraný seškrab z oblasti viditelných změn a z cervikálního kanálu.

Materiál se získává pomocí speciálního kartáčku, zároveň se odebírá stěr na cytologii. V některých případech lze pro odběr vzorků použít univerzální lékařskou sondu. Materiál by se neměl užívat během menstruace, protože ukáže nespolehlivé výsledky.

Pacientům gynekologa, kteří nedosáhli věku třiceti let, je přidělena pouze cytologie. Detekce HPV před dosažením věku 30 let není informativní - předpokládá se, že infekce u mladých lidí probíhá tajně.

Po 30 letech je předepsána cytologie spolu s testy na papilomavirus. V této době je důležité nepromeškat okamžik indikující degeneraci normálních buněk do rakovinných buněk.

Role genotypizace?

Genotypizace je laboratorní stanovení typu viru. Taková studie má několik výhod, mezi které patří:

 • Současná detekce několika virových kmenů.
 • Stanovení stupně onkogenity HPV. Předpokládá se, že rakovina děložního čípku se vyskytuje, pokud má žena HPV typy 16 a 18.
 • Možnost rozpoznání reinfekce od perzistující (chronické) infekce při opakovaných testech.

Identifikace onkogenních kmenů umožňuje lékaři zvolit léčebný režim, který poskytne maximální antivirový účinek na tělo a poskytne preventivní prevenci vzniku rakoviny.

Regenotypizace ukazuje účinnost terapie, protože reinfekce stejným kmenem není možná.

Cena za testy

Cena vyšetření na přítomnost lidského papilomaviru v těle závisí na tom, které vyšetření je naplánováno.

Konvenční PCR diagnostika na většině klinik je levná. Stejná metoda se stanovením více typů virů a jejich kvantitativní přítomností v těle je již dražší. Nejvyšší cena testu v Dijinu.