lidsky papillomavirus

molekula lidského papilomaviru

Papilomavirová infekce (lidský papilomavirus, papilomavirus) je onkogenní onemocnění, které se projevuje ve formě papilárních útvarů (bradavice, bradavice) na lidské kůži nebo v oblasti genitálií. Muži i ženy jsou k viru téměř stejně náchylní.

Stojí za zmínku, že infekce tohoto typu může naznačovat vznik maligního nádoru. Dnes je v medicíně známo více než 100 druhů tohoto viru. Asi 30 z nich postihuje pouze ženské pohlavní orgány.

Světová zdravotnická organizace zkoumala HPV - lidský papilomavirus se tak stručně nazývá a zjistila, že je jím infikováno více než 60 % lidí na Zemi. Některé z nich jsou navíc pouze přenašeči, u jiných se to projevuje ve formě papilomatózy kůže, sliznic, v některých případech však lidský papilomavirus způsobuje degeneraci buněk a rakovinu.

Etiologie

Asi 60 % světové populace jsou potenciálními nositeli infekce lidským papilomavirem. Ve většině případů se virus přenáší z nemocného na zdravého člověka. Kromě toho jsou provokující faktory následující:

 • začátek sexuální aktivity v raném věku;
 • nechráněný sex, častá změna sexuálních partnerů;
 • chronický zánět v oblasti genitálií, infekční onemocnění genitourinárního systému;
 • časté potraty;
 • slabá imunita;
 • zneužití alkoholu;
 • nedodržování pravidel osobní hygieny.

Jak ukazuje lékařská praxe, v hlavní rizikové skupině jsou ženy. Pravděpodobnost "dosažení" takové nemoci je poměrně vysoká u lidí ve věkové skupině 20-45 let. Tedy ti, kteří vedou aktivní sexuální život.

Celkové příznaky

Příznaky tohoto typu infekce závisí na tom, co přesně bylo provokujícím faktorem. Nemoc nemá jediný klinický obraz. Lze však rozlišit následující příznaky:

 • tvorba bradavic;
 • podráždění kůže v oblasti genitálií;
 • nepohodlí během pohlavního styku;
 • zarudnutí a částečné svědění.

Zároveň stojí za zmínku, že příznaky ve formě podráždění kůže a svědění mohou naznačovat další onemocnění. Samoléčba se proto v žádném případě nevyplatí. S takovými příznaky je lepší okamžitě konzultovat dermatologa.

Bradavice se nejčastěji objevují na následujících místech:

 • na kůži dlaní, chodidel;
 • v oblasti genitálií;
 • v dutině ústní.

V závažnějších případech se tento typ infekce může vyvinout v děložním čípku, močovém měchýři a pochvě. Jediný způsob, jak se zbavit bradavic, je chirurgický zákrok. Infekce lidským papilomavirem u žen může vést k rakovině děložního čípku. Pokud jde o muže, onkogenní faktor je pozorován mnohem méně často.

Za zmínku také stojí, že v prvních fázích vývoje onemocnění tohoto typu příznaků prakticky nedává. To je to, co často vede k onkogennímu rizikovému faktoru infekce.

Patogeneze

Infekce virem je možná pouze v případě, že zdravý člověk má mikrotrauma pohlavních orgánů. V tomto případě se papilomavirus dostane do těla zdravého člověka a začne se rozvíjet.

Inkubační doba onkogenního typu viru může trvat několik měsíců až několik let, přičemž nevykazuje žádné příznaky. Jinými slovy, již nakažená osoba může být přenašečem a nemusí si toho být vědoma.

HPV u žen

Jak již bylo zmíněno, k viru jsou nejvíce náchylné ženy ve věku 20-45 let. Zde však stojí za zmínku skutečnost, že v hlavní rizikové skupině jsou ti, kteří často mění sexuální partnery a mají nechráněný sex.

Tento typ infekce u žen je rozdělen do následujících skupin:

 • vysoká onkogenita;
 • nízká onkogenita;
 • neonkogenního typu.

Nejnebezpečnější pro zdraví žen je infekce vysokého typu onkogenity. Téměř vždy to vede k rakovině - zhoubnému nádoru, rakovině děložního čípku. Riziko takového vývoje patologie je 90%. Situaci zhoršuje skutečnost, že v raných fázích vývoje se onemocnění neprojevuje příznaky. Občas se na dlaních a chodidlech mohou objevit drobné bradavičky.

Při typu infekce s vysokou onkogenitou se tvoří bradavice. Jedná se o útvary podobné bradavicím, ale se zubatými okraji. Takové formace se mohou objevit ve vagíně, konečníku, v perineu. Někdy mohou mít bradavice formu bublinek s tekutinou, které nakonec prasknou a vydávají nepříjemný zápach.

Vysoký typ HPV infekce může také způsobit rakovinu pochvy a vulvy. Ve vzácnějších klinických případech je možná rakovina nosohltanu. Je třeba poznamenat, že je téměř nemožné zcela vyléčit vysokou formu onkogenity HPV.

papilloma virus u mužů

Infekce papilomavirem u mužů může probíhat bez jakýchkoli příznaků. Stojí za zmínku, že v hlavní rizikové skupině mají muži, kteří často mění svého sexuálního partnera, nechráněný sex.

Patologické formace jsou lokalizovány na těchto místech:

 • na hlavě a dříku penisu;
 • na kůži šourku;
 • v perineu;
 • na sliznici.

Takové formace mohou být seskupeny. Zpravidla nezpůsobují svědění a jiné nepříjemné pocity. Velmi vzácně je může provázet svědění nebo pálení pouze při styku.

Virus tohoto typu u mužů může mít formu vysoké onkogenity. To vede k rakovině pohlavních orgánů. Pokud však léčbu zahájíte včas, riziko onkogenních onemocnění je minimalizováno. Bradavice, které jsou způsobeny virem HPV, se odstraňují chirurgicky nebo pomocí speciálních chemických roztoků. Po cestě jsou předepsány antivirotika. Proto může být v raných fázích vývoje tohoto typu onemocnění u mužů zcela odstraněn.

lidský papilomavirus u žen a mužů

Diagnostika

Diagnostika HPV infekce se skládá z několika fází. Zpočátku se provádí vyšetření lékařem a upřesnění anamnézy. Pokud je podezření na onemocnění u žen, pak by primární vyšetření měl provést gynekolog. Poté mohou být předepsány následující testy:

 • vaginální škrábání;
 • biopsie vaginální tkáně;
 • PCR analýza.

Ten umožňuje nejen přesně stanovit diagnózu, ale také určit příčinu vývoje patologického procesu, jeho formu vývoje. Pokud existuje riziko vzniku onkologického onemocnění, pak je dodatečně předepsán obecný a biochemický krevní test, instrumentální metody výzkumu.

Při podezření na HPV infekci je povinná kolposkopie. Jedná se o vyšetření děložního čípku, k identifikaci hlubokých patologických změn.

Pokud jde o muže, diagnóza má přibližně stejný obrázek. Po vyšetření urologem nebo chirurgem je dáno doporučení k testování.

Pouze na základě výsledků diagnózy může kompetentní lékař předepsat správný průběh léčby. Čím dříve je nemoc diagnostikována, tím nižší je riziko komplikací.

Léčba

V současnosti v medicíně neexistuje žádný lék, který by dokázal virus HPV cíleně zničit. Léčba je proto komplexní. Zohledňuje se nejen forma onemocnění, ale také příčina jeho výskytu. Za zmínku také stojí, že osoba, která byla nemocná nebo je nemocná virem HPV, by měla být pravidelně vyšetřována ošetřujícím lékařem. Zcela vyléčit papilomavirus je možné pouze v raných stádiích. Riziko vzniku rakoviny nebo vzniku zhoubného nádoru je každopádně vždy. Vyhnout se viru je jednodušší než se ho zbavit.

Léčba papilomavirové infekce může být podmíněně rozdělena do následujících fází:

 • odstranění bradavic nebo bradavic;
 • léková terapie k prevenci nových formací;
 • terapie zaměřená na posílení imunitního systému.

Je třeba vzít v úvahu, že takový léčebný program je použitelný pouze v případě, že neexistuje riziko vzniku zhoubného nádoru nebo sexuálně přenosných infekcí. Pokud je potvrzeno druhé, léčebný program zahrnuje léky k odstranění základního onemocnění. V každém případě se používají antivirotika. Ve většině případů jsou předepsány širokospektrální léky. Použití takových léků však nevylučuje recidivu onemocnění.

Je mnohem obtížnější vyléčit virus HPV, pokud se stal chronickým a má vysoký onkogenní faktor. V tomto případě jsou předepsány další testy a používá se chemoterapie.

Léčba lidského papilomaviru je možná pouze kompetentním odborníkem. Samoléčba je zde nepřijatelná, protože HPV virus je rozpoznán jako onkogenní. Proto je ve většině případů docela obtížné ji vyléčit. Ani chirurgické odstranění genitálních bradavic nebo bradavic nevylučuje jejich opětovnou tvorbu.

Jak správně léčit papilomavirus, může říci pouze odborník. Použití lidových prostředků k léčbě HPV nestačí. Proto, pokud jsou zjištěny příznaky onemocnění, měli byste okamžitě vyhledat kompetentní lékařskou pomoc.

Prevence

Jedním z nejúčinnějších preventivních opatření je očkování proti viru. To umožňuje zabránit rozvoji v těle nejen HPV infekce, ale také rakoviny děložního čípku. Kromě toho je třeba dodržovat následující pravidla:

 • pouze chráněný sex;
 • posílení imunitního systému;
 • pravidelné vyšetření u gynekologa nebo urologa;
 • osobní hygiena.

Musíte pečlivě sledovat své zdraví, nezneužívat alkohol, kouřit. Pokud jde o intimní život, je třeba pokud možno vyloučit časté střídání sexuálních partnerů. S příznaky byste se měli okamžitě poradit s lékařem a ne se samoléčbou.