Jak odstranit plantární bradavice: přehled různých způsobů

příčiny plantárních bradavic

Plantární bradavice (trny, plantární bradavice) jsou benigní novotvary způsobené lidským papilomavirem (HPV). Vyskytují se hlavně u mladých lidí a nepředstavují zvláštní nebezpečí, protože stupeň jejich onkogenicity je příliš nízký.

Nicméně k odstranění výrůstků je lepší poradit se s dermatologem. Moderní instrumentální metody excize bradavic jsou mnohem účinnější než banální vlaštovičník, a dokonce i chirurgický zákrok, ale používají se výhradně podle pokynů ošetřujícího lékaře.

Taková terapie minimalizuje riziko recidivy patologického procesu a také brání dalšímu zakořenění a reprodukci kožních lézí na chodidlech.

Příčiny výskytu

Bradavice je kožní novotvar benigní povahy. Vzhled páteře je způsoben penetrací lidského těla viru papilomu, jehož odrůd je asi 100.

Po proniknutí do lidského těla se HPV nemusí dlouho vydávat, protože je ve stavu „spánku“. Jakmile se však pro ni vytvoří příznivé podmínky, aktivuje se a okamžitě se začne množit, což nejprve ovlivní měkké tkáně a poté vrstvy dermis, což dříve nebo později vede k tvorbě bradavic.

„Spící“ stav HPV je způsoben:

 • silná imunita;
 • fagocytózou (specifická obranná reakce, která se aktivuje penetrací patologických látek do lidského těla).

Riziko uzavření smlouvy s HPV závisí na:

 • stav viru v těle infikované osoby;
 • povaha kontaktu (přímý / nepřímý);
 • stav imunity nosiče HPV.

Lidé se slabou imunitou jsou nejvíce náchylní k papilomatóze. Na tvorbu plantárních bradavic však mohou mít vliv i další faktory:

 • konstantní napětí;
 • přepracování;
 • nedodržování hygienických pravidel;
 • vyčerpání těla;
 • nepohodlné nebo těsné boty;
 • rány, škrábance, vředy na povrchu kůže nohou.

HPV může vstoupit do lidského těla prostřednictvím:

 • pomocí ručníků nebo jiných předmětů náležejících viru;
 • potřesení rukou.

Faktory predisponující k tvorbě trnů zahrnují:

 • zvýšené pocení nohou;
 • častý kontakt s domácími chemikáliemi (i když bylo vypraté prádlo dobře vypláchnuto);
 • zranění vedoucí k narušení integrity kůže nohou;
 • mozoly
 • , kuří oka;
 • nemoci endokrinního a kardiovaskulárního systému;
 • použití nesterilních nástrojů pro péči o nehty;
 • návštěva veřejných lázní, saun, bazénů, pláží.
proč se objevují plantární bradavice

Lidská kůže se skládá z několika vrstev, kterými jsou:

 • epidermis;
 • dermis;
 • podkožní tuk.

Jakmile se virus papilomu dostane do lidského těla, infikuje bazální vrstvu epidermis (kůže) a začne se aktivně množit. Buňky postižené papilomavirem postupně narůstají během celého rozpadu epidermis a nakonec se lokalizují na stratum corneum epitelu. Dochází tedy ke zhrubnutí a keratinizaci kůže, která tvoří bradavici.

Příznaky

Inkubační doba pro každou osobu trvá jinak. V průměru se pohybuje od několika týdnů do šesti měsíců. Během této doby se počet buněk infikovaných virem rychle zvyšuje. Ale protože gen DNA typu HPV, který způsobuje plantární bradavice, neproniká do buněčných jader, je riziko vývoje onkologického procesu téměř zcela vyloučeno.

Plantární bradavice je růst tvrdé kůže s jasnými hranicemi a oválným nebo kulatým tvarem. Velikost nahromadění se pohybuje v průměru od 1 do 2 cm. Osten má hůl, která prochází hluboko do vrstev dermis, a je to on, kdo způsobuje nepohodlí a bolest při chůzi. Vyčnívá nad povrch kůže přibližně o 1–3 cm. V tomto případě může mít novotvar normální barvu nebo světle hnědý nebo narůžovělý odstín.

V počátečním stádiu formování růstu kůže je její povrch hladký, ale jak „dospívá“, zhrubne, čímž zdrsní. Jeho odstín se stává šedo-žlutým a uprostřed se může objevit kráterovitá deprese. Hnědé skvrny na povrchu plantárních bradavic jsou také běžné. Objevují se v důsledku procesu trombózy povrchových kapilár v tkáních novotvaru.

Ve většině případů jsou plantární bradavice jednotlivé výrůstky. V některých situacích je však možná tvorba dceřiných trnů, což naznačuje nadměrnou aktivitu papilomaviru. Velké množství novotvarů vytváří specifický mozaikový vzor v oblasti kůže, kde jsou lokalizovány, proto se jim také říká „mozaikové bradavice“.

Někdy může páteř zmizet sama bez nutnosti léčby. Zároveň osoba nezanechává stopu na místě, kde byla lokalizována. To však není běžné, protože noha je místem, kde je novotvar často zraněn. Výsledkem je téměř nemožná jeho vlastní likvidace. Naopak se může neustále zapálit, krvácet a způsobit bolest.

Jak vypadají plantární bradavice: fotka

jak vypadá plantární plyn

Abyste pochopili, jak vypadá páteř na noze u dospělého, můžete si prohlédnout prezentovanou fotografii plantární bradavice.

Diagnostika

Ve většině případů nejsou k diagnostice plantárních bradavic zapotřebí žádné diagnostické postupy - diagnóza je založena na vizuálním vyšetření postiženého místa nohy dermatologem.

Pokud je však nutné zvolit metodu pro odstranění kožního novotvaru, může být nutné provést laboratorní vyšetření škrábání odebraného z povrchu páteře.

Jak zacházet s plantárními bradavicemi: základní principy

K léčbě plantárních bradavic často postačuje lokální léčba. Pokud je však virus příliš aktivní a existují dceřiné novotvary, může lékař předepsat systémovou terapii založenou na příjmu antivirových a imunomodulačních léků. Pomáhají potlačovat aktivitu papilomaviru a posilovat imunitní systém, což zase pomáhá předcházet hlubšímu pronikání HPV a jeho poškození do zdravých oblastí pokožky.

Stále se však upřednostňuje lokální léčba, při které se nejen odstraní horní část páteře, ale také se odstraní její dřík. Je však třeba hned poznamenat, že použití široce známých lidových léků na bradavice často není příliš úspěšné, proto je lepší vyhledat pomoc u dermatologa, podstoupit vyšetření a následnou léčbu.

Mezi nejúčinnější a nejčastěji používané léčby plantárních bradavic patří:

 1. Chemická destrukce. Pomocí speciálních léků jsou kožní neoplazmy kauterizovány, což vede k úplnému zničení struktury jejich tkání. Léčba trnů pomocí lidových prostředků je založena na kauterizační vlastnosti některých bylin a léků.
 2. Užívání lokálních cytotoxických léků. Nejvyšší účinek mají prostředky na bázi 5-fluoruracilu a také masti.
 3. Zmrazení plantární bradavice tekutým dusíkem. Tento postup se nazývá kryodestrukce. Pomocí speciálního přístroje, kde se naplní potřebné léčivo, se usazenina zmrazí (teplota expozice dosáhne -220 ° C) a její následné odstranění. Manipulace se provádí v lokální anestézii a po absolvování vyžaduje pečlivou péči o pokožku.
 4. Chirurgie. V tomto případě se uchýlí k procesu škrábání bradavic pomocí speciálního lékařského zařízení - lžíce Volkman. Je možná běžná excize trnů obyčejným skalpelem, ale tento postup je již dávno zastaralý.

Kromě výše popsaných manipulací se odstranění plantárních bradavic provádí pomocí moderních instrumentálních technik. Mezi nejoblíbenější patří:

 1. Laserová koagulace, která pomáhá zbavit se kožních výrůstků za pouhé 1 sezení.
 2. Elektrokoagulace. K jemnému odstranění páteře se používá speciální elektrický skalpel. Po zákroku mohou zůstat rány a malé jizvy, proto se nepoužívá tak často jako laserová koagulace.
 3. Odstranění plantárních bradavic rádiovými vlnami. Manipulace se provádí pomocí ultrazvukových frekvencí emitovaných léčivem. Procedura je stejně populární jako kryodestrukce nebo laserová koagulace.
 4. Ozonoterapie.

Instrumentální odstranění plantárních bradavic lze doplnit lokální terapií pomocí léků s antivirovým účinkem. Tato kombinace finančních prostředků významně snižuje riziko recidivy patologického procesu a významně zvyšuje celkovou účinnost léčby. K tomu je pacientovi předepsány masti nebo subkutánní injekce interferonů, stejně jako aplikace.

Před použitím léků je nutný léčebný postup ke změkčení stratum corneum epidermis na povrchu páteře. Za tímto účelem se používají keratolytika, která však neodstraňují samotný růst, proto nejsou vhodná jako samostatný lék na papilomatózu. Můžete použít nejen masti - lékaři nejčastěji doporučují lepit kukuřičné nebo baktericidní omítky. Několik dní stačí k zjemnění bradavice, poté můžete pokračovat přímo k hlavní léčbě.

Jelikož je hrot náchylný k častým zánětům a riziko sekundární infekce je příliš vysoké, bude možná nutné, aby pacient užíval antibakteriální nebo protizánětlivé léky. V tomto případě je však zvláštní místo věnováno místní léčbě.

Laserové odstranění plantárních bradavic

Dnes je jednou z nejpopulárnějších a vysoce účinných instrumentálních metod pro odstranění plantárních bradavic laserová koagulace. Existuje několik typů laseru na bázi oxidu uhličitého, pomocí kterého se provádí destrukce kožních novotvarů. Z tohoto důvodu se pro každý typ růstu používá samostatný typ laseru, který přispívá k úplné excizi bradavice a prevenci jejího opětovného výskytu v ošetřované oblasti.

Princip expozice laserovému paprsku je jednoduchý. Kvůli vysokým teplotám se kapaliny odpařují z tkání plantární bradavice, v důsledku čehož dochází k jejich nekróze. A i když tento proces trvá nějakou dobu, laserová koagulace vám umožní odstranit neestetické a bolestivé novotvary pouze v jednom postupu. Hlavní výhodou této techniky není ani její vysoká účinnost, ale téměř úplná absence kontraindikací a vedlejších účinků. Nevýhodou jsou vysoké náklady na zákrok, takže si ho každý pacient nemůže dovolit provést.

Pouze kvalifikovaný odborník - dermatolog - si může vybrat nejlepší možnost pro odstranění trnů. Rovněž doporučí, jak se na postup připravit, a také vám řekne, jaká opatření musíte podniknout, abyste zabránili opětovnému výskytu plantární bradavice.

Lékárenské hotové výrobky

jak se zbavit plantární bradavice

Pokud plantární bradavice ještě neměla čas na hluboké zakořenění a zhrubnutí, lze ji odstranit také pomocí hotových roztoků a mastí, které jsou volně dostupné v lékárnách. Každý z produktů obsahuje zásadu nebo kyselinu, proto musíte přísně dodržovat pokyny pro použití vybraného léčiva.

Dobrým prostředkem pro trny je kyselina salicylová nebo kyselina boritá, používaná ve formě mastí nebo aplikací.

Tradiční medicína

V arzenálu tradiční medicíny existuje také mnoho receptů, které jsou vysoce účinné v boji proti různým typům bradavic - včetně bradavic plantárních. Je však nepraktické je používat jako nezávislé prostředky - ve většině případů musí být kombinovány s farmaceutickými léky.

Zde jsou nejúčinnější recepty:

 1. Šťáva z celandinu. Možná je to jeden z nejpopulárnějších a nejúčinnějších lidových prostředků používaných k léčbě různých typů kožních výrůstků. Je pouze nutné zpracovat výrůstky s čerstvým džusem 2-3krát denně, dokud úplně nezmizí.
 2. Česnekový džus. Toto činidlo má silné antivirové, baktericidní a protizánětlivé účinky. Před použitím na ošetření plantárních bradavic musí být růst nejprve napařen a trochu rozřezán, poté namazán česnekovým džusem a zabalen obvazem. Procedura se provádí denně. Průběh léčby je 2-3 týdny.
 3. Kyselina octová. K přípravě nápravy je nutné trvat na cibuli v kyselině octové po dobu 2-3 hodin, poté provést kompresi a zafixovat ji obvazem. Nechte to přes noc.
 4. Gruel vyrobený z jeřabin.

Nejúčinnějším prostředkem v boji proti bradavicím však nejsou léky, výše zmíněné recepty tradiční medicíny a dokonce ani moderní instrumentální metody jejich odstraňování, ale silný imunitní systém. U lidí s pozitivními změnami imunitního stavu se vyskytly případy spontánního vymizení kožních lézí na nohou.

Existuje mnoho způsobů, jak posílit imunitní systém: sport, chůze na čerstvém vzduchu, správná výživa, vzdání se špatných návyků a nakonec speciální léky - imunomodulátory. Ať je to jakkoli, zejména trvalá a silná imunita je klíčem k absolutnímu zdraví celého organismu.

Prevence

Primární profylaxe pro plantární bradavice je zaměřena na prevenci infekce HPV. K tomu potřebujete:

 • mít individuální obuv při návštěvě veřejných bazénů, koupelí, saun;
 • používat pouze vlastní ručníky a prostředky osobní hygieny;
 • noste pohodlnou obuv;
 • boj proti pocení nohou;
 • ošetřete jakékoli rány, praskliny a dokonce i drobné škrábance na nohou.

Pro sekundární prevenci plantárních bradavic je nutné posílit imunitní systém pomocí antivirotik a imunomodulačních léků. Je nutné začít užívat léky předepsané lékařem ihned po zákroku k odstranění kožního novotvaru, což je samo o sobě pro tělo stres.

Je nezbytně nutné, aby byl terapeutický kurz dokončen, protože jeho přerušení sníží veškeré vynaložené úsilí na nulu, takže ani kvalifikovaný odborník nebude schopen eliminovat riziko opětovného vzniku plantárních bradavic.