Papilomy: fotografie, příčiny, léčba papilomů

příčiny papilomů

Papilom je benigní růst kůže ve formě drobných výrůstků a bradavic. Dnes bylo prokázáno, že papilomy jsou virového původu. Je možné se nakazit nemocí kontaktem a kontaktem v domácnosti, pokud virus pronikne do pokožky malým poškozením a mikrotrhlinami. V současné době bylo objeveno několik hlavních typů papilomů: plochý, jednoduchý, plantární, vláknitý, špičatý. Existují papilomy, které se přenášejí nechráněným sexem. Takovým novotvarům se říká genitální bradavice a představují velké nebezpečí pro zdraví ženy. Místem jejich lokalizace jsou vnější pohlavní orgány, děložní čípek. Takové papilomy obvykle zůstávají bez povšimnutí, protože nijak nezradí svou přítomnost. Existuje však vysoká pravděpodobnost jejich transformace na maligní nádor sliznice děložního čípku.

Příčiny papilomů

Příčinou onemocnění je lidský papilomavirus (zkratka - HPV), který patří do rodiny Papoviridae. Jakmile se virus papilomu dostane do lidského těla, zavede se do bazálních buněk epitelu, kde se aktivně množí. Vzhled papilomu nebo bradavic na pokožce je výsledkem vysoké aktivity viru. Samotný novotvar se skládá z epiteliální tkáně obsahující krevní cévy, takže jeho poranění může vést k otevření krvácení.

Tvorba většiny papilomů lokalizovaných na vnějších tělech těla není doprovázena výskytem žádných příznaků. Někdy se mohou cítit mírným brněním a svěděním kůže. Papillom poznáte podle jeho vzhledu. Navenek se jedná o malý růst, který se zvedá nad kůži a zpravidla se od ní neliší barvou. Někdy se vyskytují světle hnědé papilomy. Velké novotvary dosahující dvou centimetrů a lokalizované v otevřených částech těla (krk, dekolt, obličej) mohou přinést estetické nepohodlí.

Příčinou výskytu papilomu je nejčastěji oslabený imunitní systém, který není schopen zvládnout virus, který se do těla dostal včas. Rizikové faktory jsou: kouření, zneužívání alkoholu, častý stres, nemoci trávicího systému, promiskuitní sex. Nakazit se můžete také návštěvou bazénů, saun a veřejných lázní. Papilom se přenáší z matky na dítě při narození. Virus, který se nachází v hlubokých vrstvách epitelu a necítí se, je považován za spící, nepředstavuje hrozbu jak pro jeho nositele, tak pro jeho prostředí. Jeho přítomnost v lidském těle proto není indikací pro léčbu. Infekční papilom se stává, zasahuje do horních vrstev kůže a lokalizuje se nad jeho povrchem ve formě viditelného novotvaru.

Léčba papilomů

Samoléčba papilomu se velmi nedoporučuje. V nejlepším případě to povede k absenci pozitivního výsledku, v nejhorším případě k zavedení sekundární infekce pod kůži. Je nemožné samostatně provést odstranění papilomu, vytáhnout ho a také hřeben nebo poškrábání hřebíky. Nesprávně odstraněný papilom se po chvíli znovu vytvoří na stejném místě. Proto by tato delikátní záležitost měla být svěřena specialistovi - dermatologovi.

způsoby, jak odstranit papilomy

Dnes existuje několik způsobů, jak papilom odstranit:

  • elektrokoagulace;
  • Laserové odstranění;
  • Odstranění pomocí rádiového nože;
  • Kryodestrukce.

Elektrokoagulace je účinek vysokofrekvenčního proudu na postiženou oblast kůže, pod jehož vlivem koaguluje proteinová tkáň. Anestezie se používá v případě odstranění velkých papilomů. Hlavní výhodou této metody je úplná nekrvavost samotného postupu odstraňování, po kterém na pokožce nejsou žádné znatelné stopy lékařského zásahu.

Použití laseru pro lékařské účely značně usnadnilo existenci lékařů i pacientů. Dnes se pomocí laseru provádějí mnohem závažnější operace než odstranění běžné bradavice. Laserová metoda pro odstranění benigních kožních lézí je uznávána po celém světě. Má mnoho výhod: rychlý postup, srovnávací bezbolestnost, nepřítomnost krve a jizev na kůži, které se tvoří po odstranění papilomu chirurgickým skalpelem. Po laserovém odstranění papilomu se na pokožce pacienta vytvoří tenký ochranný film, který po 12-14 dnech sám zmizí a na svém místě zůstane zdravá kůže, která se neliší od zbytku těla.

Pacientům, kteří se obávají opětovného výskytu papilomu, nebo již měli špatnou zkušenost s jeho odstraněním, se doporučuje odstranit novotvar pomocí speciálního rádiového nože, který odřízne celou oblast epiteliální tkáně spolu s na ní umístěným papilomem. Operace se samozřejmě provádí pomocí anestézie a zaručuje celoživotní eliminaci papilomu v této oblasti kůže.

Další moderní způsob, jak odstranit nežádoucí kožní defekty, je kryodestrukce - kauterizace novotvaru kapalným dusíkem. Samotný postup je bezbolestný, ale má jednu nevýhodu - v některých případech, například u genitálních bradavic, je neúčinný.

Specialista může navrhnout, která metoda je nejúčinnější pro odstranění papilomu v každém konkrétním případě. Poté, co jste se jednou provždy rozhodli zbavit se nepříjemného projevu viru na pokožce, měli byste věnovat zvláštní pozornost instituci, ve které bude proveden samotný postup. Nyní mnoho kosmetických salonů nabízí odstranění krtků, papilomů a bradavic za relativně nízký poplatek, ale většina z nich nemůže zaručit úplnou bezpečnost odstranění a nepřítomnost nežádoucích důsledků. Jak ukazuje praxe, doporučuje se odstranit všechny kožní novotvary, včetně papilomů, pouze v nemocnicích a po konzultaci s dermatologem, který diagnostikuje onemocnění, stanoví jeho přesný původ a až poté předepíše postup odstranění.