Příznaky, léčba lidského papilomaviru

příznaky a léčba lidského papilomaviru

Lidský papilomavirus (HPV) je specifický patogen, který způsobuje chronické infekční onemocnění zvané papilomavirová infekce, nejběžnější infekce mezi lidmi.

Moderní medicína zná několik druhů tohoto mikroorganismu, z nichž každá má různé projevy: bradavice na kůži nohou, paží a jiných částí těla, genitální bradavice na sliznicích genitálií. HPV obývá výhradně bazální vrstvu kůže a je sexuálně přenosný.

Odrůdy

Existuje mnoho typů virů. Některé z nich nejsou pro člověka vůbec škodlivé. Asi čtyřicet typů HPV však způsobuje vývoj genitálních bradavic, mužů i žen. A existují ty, které vyvolávají vývoj maligních buněk.

Mezi všemi známými odrůdami lidského papilomaviru se rozlišují nejběžnější typy:

 • HPV, který způsobuje kukuřičné plantární bradavice;
 • HPV způsobující ploché bradavice;
 • HPV, které způsobují růst běžných bradavic;
 • HPV, provokující vývoj genitálních bradavic a papilomů u mužů a žen;
 • vyrážky HPV, které jsou prekancerózní.

Podle pravděpodobnosti vzniku rakoviny se všechny HPV dělí na bezpečné viry, viry s nízkým onkogenním rizikem a viry s vysokým onkogenním rizikem. Ty jsou pozorovány na genitáliích mužů a žen ve formě genitálních bradavic a papilomů. Pokud jsou nalezeny výrůstky tohoto typu, je nutné je urgentně odstranit.

Jak se přenáší

Lidský papilomavirus je vysoce nakažlivý. Samotná infekce se ve většině případů vyskytuje v raném dětství, během aktivního zkoumání okolního světa dětmi, při kterém je poškozena pokožka dítěte (oděrky, škrábance). Přes takové poškození vstupují papilomaviry do těla dítěte.

Některé kmeny viru u dospělých způsobují genitální bradavice. Přenosový mechanismus je v tomto případě výhradně sexuální. Virus proniká mikrotraumatem genitálií od jednoho sexuálního partnera k druhému, včetně análních kontaktů a orálního sexu.

Kromě toho existuje několik dalších způsobů přenosu lidského papilomaviru:

 • přenos viru z matky na dítě během porodu. V tomto případě dochází k rozvoji papilomů u novorozence na sliznici úst a krku, stejně jako v řiti a genitáliích;
 • samoinfekce, při které se virus přenáší během holení nebo odstraňování chloupků z jedné části těla do druhé;
 • přenos viru z domácnosti (ve sprše nebo bazénu).

Příznaky

Imunita zdravého člověka je schopna překonat aktivitu viru v rané fázi jeho vývoje, a proto se ve většině případů lidský papilomavirus nijak neprojevuje. Snížená imunita umožňuje aktivaci viru, což vede ke vzniku charakteristických klinických příznaků. Po shromáždění na určitém místě na kůži nebo sliznici narušují viry reprodukci buněk a zrychlují jejich dělení. V tomto případě se objeví výrůstky charakterizující přítomnost viru v těle. Výrůstky mohou být ve formě papilomů, genitálních bradavic, bradavic.

Papilom je měkký, protáhlý růst, který je k pokožce připevněn stopkou. Papilomy se nejčastěji tvoří pod mléčnými žlázami u žen, v podpaží, ve slabinách, na krku a v některých případech na obličeji. Počet a velikost papillomů rychle roste.

Bradavice jsou kulaté, drsné, na dotek drsné výrůstky s dobře definovanými hranicemi v průměru od 2 mm do 1 cm. Tvoří se nejčastěji na rukou, loktech, kolenou.

Genitální bradavice jsou spíše měkké výrůstky se zdrsněným povrchem, přiléhající k pokožce pomocí stopky. Nejčastěji se tvoří v oblasti vnějších pohlavních orgánů a konečníku. Charakteristickým rysem genitálních bradavic je rychlý růst ve formě trsy nebo květáku.

Pro ženy

Lidský papilomavirus, který se dostává do těla ženy, vyvolává výskyt genitálních bradavic nebo genitálních papilomů (ve věku od 15 do 30 let) a také často vede k rozvoji eroze a dysplázie děložního čípku. První novotvary se zpravidla objevují do tří měsíců od okamžiku infekce a nacházejí se ve většině případů na stydkých pyskech, v cervikálním kanálu, na kůži kolem konečníku, v ústní dutině. Infekce může po dlouhou dobu žít v ženském těle, aniž by se projevovala. Nástup menopauzy aktivuje virus, což může způsobit malignitu buněk genitální sliznice.

Pro muže

Charakteristickým rysem lidského papilomaviru u mužů je dlouhý a asymptomatický vývoj onemocnění. Na pozadí stabilní imunity nemá virus žádné vnější projevy. Ale faktory, jako je hypotermie, přepracování, infekční onemocnění, mohou významně snížit úroveň imunity, což samo o sobě povede k prvním klinickým příznakům ve formě novotvarů na kůži a sliznicích. U mužů se mohou vyvinout genitální bradavice (genitální papilomy), jejichž oblíbeným stanovištěm je anální oblast a penis. U mužů lze také pozorovat papilomatózu hrtanu v rekurentní formě.

Léčba lidského papilomaviru

Moderní medicína nemá jediný speciální lék, který by mohl bojovat proti lidskému papilomaviru. Většina růstů je schopna sama zmizet během 6 měsíců až 3 let. Dříve přenesený typ viru vyvíjí v těle celoživotní imunitu.

Léčba HPV v naprosté většině případů není zaměřena na eliminaci patogenu, ale na eliminaci vnějších projevů jeho aktivity. Bradavice a papilomy jsou odstraněny, pokud způsobí kosmetické potíže nebo se stanou bolestivými. Odstranění genitálních bradavic je povinné u mužů i žen. Hlavní metody odstraňování jsou: elektrokoagulace elektrickým proudem, kryodestrukce kapalným dusíkem.

Léčba papilomů a bradavic zahrnuje následující lékařské postupy:

 • denní léčba bradavic 20% roztokem kyseliny salicylové po dlouhou dobu;
 • injekce do místa infekce;
 • lokální léčba bradavic krémy;
 • kauterizace papilomů a bradavic speciálními přípravky;
 • kryoterapie (odstranění novotvarů během 3-4 sezení);
 • laserová terapie (1-3 sezení).

Léčba lidovými prostředky

Léčba HPV zahrnuje použití metod tradiční medicíny. Mezi nejběžnější patří:

 • ošetření bradavic celandinovou šťávou, pampeliškou, zeleným jablkem, aloe;
 • obklady z kaše vyrobené z listů zajícového zelí, mraženého horského popela, česneku, Kalanchoe;
 • koupele se silnou infuzí třezalky a heřmánku;
 • Ošetření bradavic odvarem z vrbové kůry v octě.

Neočekávejte okamžité uzdravení z léčby lidovými prostředky. Je to dlouhý a vytrvalý proces. Ale trpělivost a vytrvalost vás odmění pozitivním výsledkem.