Hlavní důvody pro výskyt papilomů na lidském těle

příčiny papilomů na těle

U každé osoby se může vyvinout taková patologická formace, jako je papilom. Navíc, čím je starší, tím více jich může být na těle. Chcete-li odpovědět na otázku, proč se papilomy objevují na lidské kůži, je nutné podrobněji studovat jejich povahu. Tyto formace jsou malé benigní nádory, které se vyvíjejí z epiteliálních buněk. Jsou umístěny nad epidermis ve formě nepravidelných kapiček. Někdy se papilomy neobjevují na těle, ale na sliznicích, vazech a některých orgánech.

Kauzálním činidlem, které způsobuje výskyt papilomu na těle, je lidský papilomavirus (HPV). Jakmile vstoupí do těla, zůstane v něm navždy.

Zobrazení

Odborníci rozlišují více než sto typů těchto novotvarů. Naštěstí se 5 z nich nejčastěji objevuje na těle lidí. Všechny se navzájem liší:

 • Jednoduché,, které se vyskytují na horních končetinách. Mohou existovat po celá desetiletí, ale někdy zmizí samy. Nejčastěji se vyskytují u dětí a dospívajících.
 • ploché,běžné na krku, obličeji, horních končetinách. Někdy jsou hlavním faktorem při zánětu kůže.
 • Plantární,způsobující velké nepohodlí a silnou bolest. Ovlivňují chodidla.
 • Filiform,časté u dospělých a starších osob. Nejčastěji se tvoří na krku, rozkroku a podpaží. Takové papilomy jsou často lokalizovány v oblasti očí.
 • špičaté,které se často nazývají bradavice. Tvoří se na genitáliích a jsou velmi nebezpečné.

Infekce

Pochopení, proč se na těle objevuje papilom, je nutné pochopit, jak virus vstupuje do těla. Existuje několik způsobů, jak získat HPV:

 • kontakt domácnosti;
 • sexuální;
 • obecný.

Patogen proniká i přes mikroskopické kožní léze. Infekce novorozenců se vyskytuje v porodních cestách matky - nositele papilomaviru. Po infekci má dítě často anogenitální bradavice nebo laryngeální papilomatózu.

Důvody vzhledu

Přirozeně hlavním důvodem vzniku papillomů je HPV, ale někdy se nevydává po celá léta a za příznivých podmínek se začíná aktivně rozvíjet na těle. Existuje řada faktorů, které spouštějí progresi onemocnění. Příčiny papilomu:

 • nízká imunita;
 • časté infekční nemoci;
 • deprese a stresující podmínky;
 • alkoholismus;
 • dlouhodobé užívání léků, zejména antibiotik;
 • častá změna sexuálních partnerů;
 • onemocnění gastrointestinálního traktu;
 • návštěva veřejných míst, jako jsou sauny, lázně, bazény, pláže.

Navzdory skutečnosti, že důvody pro výskyt viru jsou různé, kombinace několika provokujících faktorů způsobuje růst velkého počtu novotvarů v těle.

Nebezpečí papilomů

Osoba s HPV je vystavena riziku vzniku onkologických formací, protože několik typů papilomaviru se vyznačuje vysokou onkogenicitou.

Často jsou hlavním důvodem vzniku maligních nádorů v genitální oblasti. Nádory se nejčastěji vyvíjejí u starších osob, i když v poslední době se objevují také u poměrně mladých žen.

jak se zbavit papilomů na těle

Papilomavirus často způsobuje erozi děložního čípku, což zvyšuje riziko rakoviny. Pro muže není virus nijak zvlášť nebezpečný, protože pravděpodobnost vzniku maligních nádorů je velmi nízká. Papilomy na genitáliích způsobují určité nepohodlí, které může narušit plnohodnotný sexuální život.

Tyto novotvary na těle jsou často poškozeny. Obzvláště nebezpečné je zranění a infekce papilomy umístěnými v místech tření oblečení a na ohybech končetin.

Při holení muži velmi často poškozují útvary na obličeji a krku. Jakékoli mechanické poranění však může vést k jejich infekci a degeneraci do maligního nádoru.

Značky a diagnostika

Po proniknutí HPV do těla trvá inkubační doba 2–3 měsíce. V některých případech to může trvat i několik let. Současně se virus v žádném případě nezradí, ale za příznivých podmínek se na těle rychle objeví papilomy. Známky těchto novotvarů:

 1. Jednoduché papilomytuhé s drsným povrchem. Jejich velikost se může pohybovat od 1 mm do několika milimetrů. Často jsou lokalizovány ve skupinách. Tvoří se na dlaních, prstech a podkolenních dutinách. Takové papilomy rostou, když je narušen imunitní systém.
 2. Ploché papilomyse prakticky neliší barvou od tónu pleti. Připomínají hrboly s plochým vrcholem. Tyto formace často zčervenají a svědí.
 3. Plantární formacejsou velmi podobné mozolům. V počáteční fázi vývoje se objevují malé novotvary ve tvaru kužele, které se postupně mění na papilom s charakteristickým okrajem. Vedle ní se objevují menší dceřiné formace.
 4. Filiformní papilomyjsou nažloutlé hrbolky, které postupně rostou do délky. Jejich velikost může dosáhnout 1-6 mm.
 5. Genitální bradavicese objeví, když selže imunitní systém. Při dobrém zdravotním stavu může tento typ viru zůstat spící po celá desetiletí. Pod vlivem provokujících faktorů se na genitáliích objevují charakteristické formace. U mužů jsou lokalizovány na šourku, hlavě penisu a frenum. U žen se objevují na klitorisu, děložním čípku, stydkých pyskech, v pochvě, v řiti. Tyto bezbolestné útvary o velikosti od 1 mm do několika centimetrů mají tenkou stopku. Jsou masově zbarvené, narůžovělé nebo načervenalé.

Dermatolog může pomoci diagnostikovat konkrétní typ HPV. Specialisté, jako je urolog a gynekolog, také vyšetřují genitálie na výskyt novotvarů. K určení onkogenicity papilomu se provádí krevní test pomocí PCR (polymerázová řetězová reakce) a DNA diagnostiky. Specialista zpravidla navrhuje provést stejný výzkum pro sexuálního partnera pacienta.

Ženy kromě výše uvedených testů podstoupí kolposkopii a genitální biopsii. Pacienti, jejichž papilomavirus je onkogenní, se podrobují dvakrát ročně gynekologickým vyšetřením. Plánování těhotenství zahrnuje předběžnou diagnostiku a léčbu viru. Pokud jsou u těhotných žen zjištěny genitální bradavice, odborník doporučuje odstranění těchto novotvarů.

Léčba

Papilomy lze léčit různými metodami. Nejčastěji jsou odstraňovány pomocí různých moderních metod. Mezi ně patří:

 • kryodestrukce;
 • laserová destrukce
 • ;
 • termokoagulace;
 • chemická destrukce;
 • radiochirurgické odstranění
 • .

Pokud je v těle detekován HPV, je také předepsána konzervativní léčba, během níž se používají speciální léky. Zastavují množení viru a zvyšují aktivitu imunitních buněk. Při poškození děložního čípku se také používají speciální masti, které se aplikují lokálně. Léčba papilomaviru by měla být komplexní.

Prevence

Zbavit se těchto novotvarů je mnohem obtížnější než zabránit jejich vzniku. Osoba, která ví, proč se na těle objevují papilomy, se může maximálně chránit před infekcí tímto virem. K tomu nestačí jen odstranit příčiny onemocnění, ale je nutné pravidelně provádět obecnou posilovací terapii. Měli byste také dodržovat všechna pravidla osobní hygieny.

Protože nikdo není imunní vůči papilomaviru, měli byste posílit imunitní systém těla, dodržovat hygienu, cvičit chráněný sex a včas léčit nemoci nervového systému. Když se tyto novotvary objeví, je bezpodmínečně nutné vyšetřit je lékařem, který stanoví typ HPV a doporučí léčbu.